Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Denizli Ocak'ta Büyükşehir Oluyor

Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, kentin çeyrek asırlık büyükşehir rüyasının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla gerçekleşmek üzere olduğunu, Ocak 2011'de Denizli'nin bu statüye kavuşacağını müjdeledi. Denizli'nin büyükşehir statüsüne geçmesinin ardından beyaz cennet Pamukkale, Çınar ve Servergazi olmak üzere 3 ilçe kurulmasının

Yeni Asır Gazetesi
1 Denizli Ocak'ta Büyükşehir Oluyor

Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, kentin çeyrek asırlık büyükşehir rüyasının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla gerçekleşmek üzere olduğunu, Ocak 2011'de Denizli'nin bu statüye kavuşacağını müjdeledi. Denizli'nin büyükşehir statüsüne geçmesinin ardından beyaz cennet Pamukkale, Çınar ve Servergazi olmak üzere 3 ilçe kurulmasının planlandığını kaydeden Zeybekci, büyükşehir sınırlarını merkezden dışarıya taşırmak istemediklerini söyledi.

Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, İçişleri Bakanlığı'nın Denizli, Trabzon, Malatya, Şanlıurfa ve Hatay'ın, "büyükşehir belediyesi" statüsüne yükseltilmesi için başlattığı mevzuat çalışmalarını tamamlamasının ardından düzenlediği basın toplantısında, Denizli Belediyesi'nin artık kendi kabuğuna sığmaz hale geldiğini vurguladı. Zeybekci, "Denizli'nin 25 yıllık büyükşehir hayalini her yerde dillendirdik. Tüm milletvekillerimiz, siyasilerimiz, ayrım gözetmeden ortak bir mutabakatla büyükşehir olmak için çalıştı" dedi.

İlk akla gelen biziz

2010 yılının başından itibaren bizzat bu çalışmanın içinde olduğuna işaret eden Zeybekci, şöyle konuştu: "Başbakanımızın talimatıyla Mahalli İdareler Genel Müdürü Ercan Topaca hocamızla birlikte çalışma yaptık. Meclis tatile girmeden önce yetiştirmek amacındaydık ama olmadı. Mecliste şu an bütçe görüşülüyor. Sayın Başbakanımız ocak ayı içinde TBMM gündemine alınarak 5 veya 6 ilin büyükşehir statüsüne kavuşturulması yönünde talimat verdi. Bu şehirlerden en önde geleni de tabii ki Denizli. İnşallah Denizli ocak ayı içinde bu statüye kavuşacak. Artık Denizli büyükşehir olsun diyoruz."

Özel tanımlamayla

Basın toplantısı düzenlemeyi düşünmediğini ancak kamuoyunun ve basının büyükşehir olma konusuyla yakından ilgilendiğini belirten Zeybekci, "Denizli, büyükşehir konusunu doğru mecrada tartışsın diye bu toplantıyı düzenliyorum" dedi. Sınırlar konusunda bir çok alternatifin tartışıldığını ifade eden Zeybekci, "Büyükşehir Kanunu'nda 750 bin nüfus zorunluluğu var. Ancak Denizli Büyükşehir Yasası özel tanımlamalarla çıkacak. Bu nedenle nüfus yönünden bir sorunumuz yok. Belediye sınırlarının, başka illerin aksine sınırlı olmasını istiyoruz. Sınırların merkezden taşmasını, başka ilçelerin girmesinin tartışılmasını dahi istemiyoruz. Denizli'de şu an özel bir yasa uygulanıyor. Bu nedenle çevre ilçelerin büyükşehir sınırlarına girmesi şartı şeklinde bir şey yok" dedi.

Zeybekci, şunları söyledi: "Yasa yürürlüğe girdiğinde derhal uygulamaya geçiliyor. Sınırların içindeki tüm beldeler hayatiyetini 2014 seçimine kadar sürdürecek. Bütünşehir Denizli için bir adım oldu. Kentin potansiyelinin ortaya çıkarılması açısından önemli ve hukuki anlamda bir başarıydı. Bütünşehir için uğraşırken, büyükşehir sevdamız da bitmedi. Denizli'nin nüfusu 280 binken şu an 500 bin. Kendi etrafımızdaki eski mahalleleri belediyeye dahil ettik."

Yetki devrinin yararları

Büyükşehir ile birlikte gelirlerde fark olacağını belirten Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, "Şu anda Denizli Belediyesi sınırlarında yaşayan bir vatandaş Hazine'den 1 lira pay alıyor. Büyükşehir olunduğunda 1 lirayı almaya devam edecek. Yüzde 70'i ilçeye gidecek, yüzde 30'u büyükşehire gelecek. Ama şehirde toplanan vergilerin yüzde 5'ini de büyükşehir belediyesi alacak. Diğer artısı ise büyükşehir ile yeni oluşumlar olacak. Çok başarılı arkadaşlarımızı Denizli'ye çekebileceğiz. Denizli belediyecilik anlamında çok güçlü mahalli ve idari yapıya sahip olacak" diye konuştu.

'Gelirimiz katlanır'

Denizli büyükşehir olduğunda 3 ilçesi olacağını açıklayan Zeybekci, Çınar, Servergazi ve Pamukkale'nin ilçe belediyesi olmasının planlandığını kaydederek, "Emlak, ilan ve reklam gibi hiçbir vergide, 'büyükşehir olduktan sonra bunlar iki katına çıkar' diye bir şey yok. Kanun çıktığı anda uygulanmaya başlanacak. İlçe belediyelerinin kurulması 2014 seçimlerinde gerçekleşecek. Önümüzde hiçbir engel kalmadı. Sayın Başbakanımız ocak ayı içinde olması için talimat verdi" dedi. Başkan Zeybekci, yetki devri ile ilgili bir soruya, "Denizli'nin işlerini tüm ekibimizle takip ediyoruz. O açıklamamızın yararlarını şimdi görüyoruz" diye yanıt verdi.

İlklerin başkanı

2004 yılında belediye başkanlığı görevine gelen Zeybekci, Denizli'nin dağınık yapısını sonlandırmak için başlattığı mücadeleyi 2006 yılında kazanarak, Denizli'nin ilk Bütünşehir Belediye Başkanı olma unvanını elde etti. Bir sonraki seçimlere yine AK Parti'den girerek kazanan Zeybekci, Denizli'nin büyükşehir olması durumunda kentin yine ilk büyükşehir belediye başkanı olma unvanını elde edecek.

Büyükşehirler ve partileri

Türkiye'de Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Konya, Sakarya ve Samsun olmak üzere 16 kent büyükşehir statüsünü taşıyor. Bu büyükşehir belediyelerinden Ankara, Bursa, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Sakarya ve Samsun AK Parti'li, Adana MHP'li, Antalya, Mersin ve İzmir CHP'li, Diyarbakır BDP'li, Eskişehir DSP'li belediye başkanlarınca yönetiliyor. Büyükşehir olması gündeme gelen Denizli, Trabzon, Malatya ve Hatay belediyeleri AK Partili, Şanlıurfa'da ise SP'li belediye başkanı görev yapıyor.

Kent neler kazanacak

* Denizli, İzmir'den sonra Ege Bölgesi'nin ikinci büyükşehiri olma unvanına sahip olacak.
* Denizli'de toplanan vergilerin yüzde 5'i büyükşehirde kalacak.
* Bölgeye yatırımlar artacak. İzmir, Ankara ve İstanbul gibi şehirlere yığılmaların önüne geçilecek.
* Hizmetler sadece merkez belediyeye değil diğer ilçe belediyelerine de kayacak. Kurulacak ilçelerle hizmet yükü paylaşılarak vatandaşın daha yoğun hizmet alması sağlanacak.
* Bütçesi genişleyecek olan Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği hizmetler de artacak.
* Çevre belediyelerle olan fikir ayrılıkları giderilerek vatandaşlara hizmet ulaşımı daha kolay yapılacak.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/denizli-ocakta-buyuksehir-oluyor_84449.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Büyükşehir olması nedeniyle daha önce durdurulmuş olan Pamukkale ekspresi seferleri başlayacak mı? Ayrıca Ankara'ya tren seferleri düzenlenecek mi? Saygılar.. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!