Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Anında İzmir Halkı Kendi Kendine Yetebilmeli

Kızılay'ın başlattığı, "Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi, Afet Zararlarını Azaltma Programı"nın tanıtımı, İzmir Valiliği'nde yapıldı.

Yeni Asır Gazetesiızılay'ın başlattığı, "Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi, Afet Zararlarını Azaltma Programı"nın tanıtımı, İzmir Valiliği'nde yapıldı. Kızılay Genel Başkan Danışmanı Prof. Ahmet Mete Işıkara, "Türkiye'de deprem olmayacak" demenin halka uyuşturucu vermekten farksız olduğunu belirterek, "Bu proje ile amacımız deprem anında halkımızın kendi kendine yetebilmesini sağlamaktır" dedi.

Vaaz verecek

İstanbul ve Düzce'den sonra başta İzmir olmak üzere, bu yıl 10 ilde uygulanacak projenin tanıtımı Valilik Toplantı Salonu'nda yapıldı. Proje ile eğitime mahallelerden başladıklarını belirten Işıkara, "Deprem anında mahallenin kendi kendine yetebilmesini istiyoruz. Bunun için de muhtarları, din görevlileri ve öğretmenleri toplum lideri olarak belirledik. Hepsinin kendi alanlarına göre sorumluluğu olacak. Muhtar, mahallesinde oturan doktorun evini bilecek, öğretmen okulu nasıl boşaltacağını öğrenecek. Ayrıca din görevlisi de vaaz vererek deprem anında da ortaya çıkan hurafeleri ve söylentileri engelleyebilecek. Mahalle kurtarma görevlileri gelene kadar kendi kendine yeter bir şekilde faaliyetlerini sürdürebilecek şekilde organize olabilecek" dedi.

Işıkara, projenin 8 yılda tamamlanacağını belirterek, şöyle konuştu: "Kızılay'ın teşkilatlanması her yıl 10 ilin örgütlenmesine izin veriyor. Bu nedenle sekiz yıl boyunca bu projenin eğitimi ile uğraşacağız. Türkiye 8 yıl sonra eğitimden geçmiş olacak. Ondan sonra da bu proje hiç bitmeyecek ve sürecek. 2015 yılına kadar tüm İzmir halkı bilinçlendirilmiş olacak ve alınması gereken önlemler alınmış olacak."

Afet bilinci

Türkiye deprem kuşağında yer aldığı için halkın yüzde 95'inin depremle birlikte yaşamayı öğrenmesi gerektiğini vurgulayan İzmir Valisi Cahit Kıraç da, alınacak önlemlerle depremin zararının en aza indirilmesinin mümkün olduğunu söyledi. Kıraç, toplumda afet bilincinin artırılması için bu projenin önemli olduğunu belirterek, "Proje kapsamında bir vali yardımcımız başkanlığında muhtarlar, her okuldan en az bir öğretmen ve din adamlarının aktif şekilde çalışmasını sağlayacağız. İzmir 13 diri deprem fayı üzerinde bulunuyor. Ancak bu faylar çeşitli kuruluşlara ait 10 kadar geniş bantlı deprem izleme istasyonu ile sürekli olarak izleniyor" şeklinde konuştu.
Kıraç, "1999 depreminin ardından İzmir'deki bazı okul ve hastanelerde dayanıklılık çalışmalarının bir kısmı tamamlandı. Güçlendirme için 48 okula 5 milyon YTL ödenek ayırdık, hastaneler için de gerekli görülen binaları yıkıp yeniden yaparken, bazılarını da güçlendirdik" dedi. Konuşmaların ardından Kızılay İzmir Şube Başkanı Prof. Aslı Özer, Valisi Cahit Kıraç'a, Kızılay rozeti taktı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-aninda-izmir-halki-kendi-kendine-yetebilmeli_59434.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!