Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Beklerse İstanbul 30 Yıla Hazır Olacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un deprem konusunda yitirecek bir dakikası olmadığını belirterek, İstanbul'daki 1 milyon 194 bin 643 binanın çoğunun imara aykırı ve kaçak yapılardan oluştuğuna işaret etti.

Referans Gazetesi
Deprem Beklerse İstanbul 30 Yıla Hazır Olacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un deprem konusunda yitirecek bir dakikası olmadığını belirterek, İstanbul'daki 1 milyon 194 bin 643 binanın çoğunun imara aykırı ve kaçak yapılardan oluştuğuna işaret etti. Topbaş, "Yapıların yüzde 57'si yasal ve teknik prosedürleri yerine getirilmemiş ruhsatsız yapılar. Bu verilere, sağlam yapı stokunun 2. deprem kuşağının standartlarına göre yapılmış olmasını da ilave ettiğimizde ortaya çıkan sonuç bizi devasa bir yükün altına sokmuş oluyor. Yani İstanbul'un yarısının yıkılıp tekrar yapılması gerekiyor. Artık biz İstanbul'u 1. derece deprem bölgesi olarak değerlendiriyor ve yapı standartlarımızı buna göre şekillendiriyoruz" diye konuştu.

Topbaş, 'Deprem Odaklı Büyük Dönüşüm Projeleri Tanıtım Sergisi'nin açılışında, 'Deprem Odaklı Büyük Dönüşüm Projesi' hakkında bilgi verdi. Topbaş, şimdiye kadar 11 bin 453 yıkım yaptıklarını bildirerek kentteki bütün binaları olası bir depreme hazırlanmak için 17 milyar dolar ve 30 yıllık bir süre gerektiğini ifade etti.

Topbaş, Zeytinburnu, Fatih ve Küçükçekmece ilçelerinde, yaklaşık 116 bin binada mevcut yapı stokuna yönelik araştırma gerçekleştirdiklerini kaydetti. Depremde yüksek risk taşıyan 10 ilçede de tarama çalışmaları gerçekleştirdiklerini anlatan Topbaş, "Zeytinburnu'nda 16 bin 31 bina incelendi. 2 bin 295 bina yüksek risk taşıyor. Fatih'te 38 bin 580, Küçükçekmece'de ise 60 bin 938 bina taraması çalışması devam ediyor. Bu etüt projelerin maliyeti tam 52 milyon 200 bin YTL. Kentsel Dönüşüm Müdürlüğümüzün yaptığı diğer çalışmalarla birlikte bu rakam 60 milyon YTL oluyor. Sırada, Bakırköy, Beyoğlu, Eminönü, Avcılar, Adalar, Bahçelievler, Bayrampaşa, Küçükçekmece ilçeleri var" diye konuştu.

Öte yandan İstanbul Valisi Muammer Güler Afet Yönetim Merkezi'nde yapılan toplantıda, Dünya Bankası'ndan sağlanan 310 milyon euro, Avrupa Yatırım Bankası'ndan alınan 300 milyon euroluk kredi ile deprem çalışmaları yaptıklarını söyledi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik bütün okulların sismik risk çalışmasına tabi tutulduğunu belirtti. Çelik, "İstanbul'da 874 okul tespit ettik, bu okulların 507'si bugüne kadar güçlendirildi, 176 okul yıkılarak yeniden inşa edildi ve 367 okulla ilgili çalışmalar da sürüyor" dedi. Kamu ihalelerindeki yüksek kırımlara dikkat çeken Çelik, "Müteahhit devlete diyor ki 'ben birim fiyatı 100 lira olan bu binayı 35 liraya yaparım'. Yüzde 50 de kar alıyor. Yani 100 liralık maliyet gerektiren inşaatı 17 liraya tamamlıyor. En düşük fiyatı vereni seçmediğimiz zaman eleştiriliyoruz. Ama biz çocuklara okul yapıyoruz, mezar değil" dedi. Çelik, yeni ihale kanununda buna yönelik düzenleme yapılacağını söyledi.

İstanbul'da depreme hazırlık çalışmaları kapsamında teknolojik yenilikler de bulunuyor. Türk Telekom, İl Emniyet Müdürlüğü için MOBESE görüntülerinin Afet Yönetim Merkezi'ne aktarılması için fiber optik hat döşeyecek ve hat teçhizatlarını düzenleyecek. İstanbul Valiliği, kamu kuruluşları için haberleşme terminalleri kurulumunda ise Türksat ile anlaştı. Türksat, İstanbul'daki 40 kamu kuruluşu ve 39 ilçe afet yönetim merkezine VSAT terminalleri kuracak. Afet Yönetim Bilgi Sistemi için acil durum ve afet operasyonlarında kullanılacak yazılımlar ise Milsoft'tan temin edilecek. İl Afet Yönetim Merkezi'ndeki toplantı sonrası Türk Telekom, Türksat, Milsoft ve valilik arasındaki protokoller toplu olarak imzalandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-beklerse-istanbul-30-yila-hazir-olacak_63178.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!