Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Bölgelerine Örnek Proje

TÜMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu, Genç Sanayici ve İşadamları Derneği (GESİAD) ve Nilüfer Yerel Gündem 21'in desteğini arkasına alan Nilüfer Belediyesi, nüfusu 200 bine ulaşan ilçede, fabrikaları, benzin istasyonlarını, alışveriş merkezlerini, işyerlerini, siteleri, okulları ve camileri gezerek, kullanılan jeneratörleri tespit etti. Ardından da

Referans Gazetesi"İyi bir belediye başkanı nasıl olunur" diye sorulsa hiç düşünmeden Nilüfer'i işaret eder, Mustafa Bozbey'i gösteririm. İlçeye gerçekten çok önemli hizmetler yaptı. Devam da ediyor. İlçe sınırlarındaki yolları araçlara göre değil insanları düşünerek yapması, Nilüfer'de yaşayanları doğum veya özel günlerde telefonla araması, davet edildiği tüm düğünlere gidip, gelin ve damatla karşılıklı oynaması, işini bırakıp cenazelere katılarak taziyelerini bildirmesi, halk ile bütünleşmesi için yeterli oldu.

Bunu başarınca, seçim öncesi "Yapacağım" dediği projelerin büyük bölümünü yaşama geçirip, Avrupa Kalite Yönetim Vakfı'nın "Mükemmellikte Yetkinlik" ile Yerel ve Bölgesel Kamu Ödülü sürecinde "Jüri Özel Ödülü" alarak, Nilüfer'i belgeli Avrupa şehri yaptı.

Yapamadıklarını ise AK Partili olmadığı için gerçekleştiremedi. Nilüfer Belediye Başkanı'nın güzelliği ise geçmişteki olaylardan alınan acı dersi, yaşama geçirmesi. Bunun en güzel örneğini "Aydınlık ve Güvenli Nilüfer" projesi oluşturuyor. Önümüzdeki aylarda uygulamaya geçecek olan çalışma, yaşanan iki ayrı gerçeği yansıtıyor.
    
Deprem için jeneratör hazırlığı

İlki, 20 bin kişinin öldüğü 17 Ağustos depreminde, enkaz altında kalan insanlarımızın, acılar içinde bağırıp, kurtarılmak için sabahı beklerken ölmelerini içeriyor. Diğeri ise ABD'de 11 Eylül'de yıkılan "ikiz kuleler"in altında kalan şanslı insanların, gece kurulan dev projektörlerle nasıl hayata döndüklerini anlatıyor. Bir başka tanımla, olası felakette Türk insanının artık ABD'de yaşayandan daha şansız olmayacağını ortaya koyuyor.
   
Adını, aydınlık ve güvenden alan bu çalışma, ilçedeki jeneratörler sayesinde, gece yaşanacak depremde, insanların belirlenen toplanma bölgelerine, çadır kentlere aydınlık yollardan gitmelerini sağlayacak.

TÜMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu, Genç Sanayici ve İşadamları Derneği (GESİAD) ve Nilüfer Yerel Gündem 21'in desteğini arkasına alan Nilüfer Belediyesi, nüfusu 200 bine ulaşan ilçede, fabrikaları, benzin istasyonlarını, alışveriş merkezlerini, işyerlerini, siteleri, okulları ve camileri gezerek, kullanılan jeneratörleri tespit etti. Ardından da bu jeneratörlerin çevreyi aydınlatması için cadde ve sokaklara direkler dikildi, özel hatlar çekildi.
    
İşyerlerinden destek

Sırada, ilçedeki toplanma ve çadır kentlere gidecek güzergâhlarda eksik kalan jeneratörlerin tamamlanması var. Bunun için de işyerleri ve sitelerle görüşülüp, sağlanacak kolaylıklarla jeneratör sözleri alındı. İlçe halkının güvenliğini, "Aydınlık" ile sağlayan Nilüfer Belediyesi'nin bu hizmeti, deprem bölgesindeki tüm yerleşim birimlerinde zorunlu hale getirilmeli. Proje titiz bir çalışmayla gerçekleşirse, depremde enkaz altında kalan insanlar kurtarılmayı beklerken, 17 Ağustos'u hatırlayıp, "Keşke ABD'de olsaydım" diye düşünmeyecek.

Amaç insana hizmetse, bundan daha güzel ne olabilir ki? Hem insanlar ölmeyecek hem de AKP ile CHP kavgasız ve gürültüsüzce insanlar için ilk işlerini yapmış olacaklar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-bolgelerine-ornek-proje_63113.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!