Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Deprem Çantası Kayıp

Seminer için Muğla'ya giden Kandilli Rasathanesi İzleme Merkezi Müdürü Doğan Kalafat'ın, durakta unuttuğu ve içinde Türkiye için büyük önem taşıyan deprem bilgilerinin bulunduğu çantası kayboldu.

Sabah Gazetesi
Deprem Çantası Kayıp

Muğla'ya bir seminere katılmak üzere giden Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat, içinde bilgisayar bulunan bir çantasını yolda kaybetti. Kalafat, 5 yıllık deprem bilgileri ve bilimsel çalışmalarının bulunduğu bilgisayardaki bazı bölümlerin yedeklerinin olmadığını söyledi. Doğan Kalafat, "Batı Anadolu Fay Hatları TIR"ı etkinlikleri çerçevesinde Muğla İl Özel İdaresi Toplantı Salonu'ndaki seminere konuşmacı olarak davet edildi.

4 Kasım Perşembe günü akşam saatlerinde İstanbul'dan uçakla yola çıkan Kalafat, rötar nedeniyle Bodrum-Milas Havalimanı'na 2 saat geç ulaştı. Bodrum'dan Muğla'ya giden son otobüsü kaçıran Kalafat, taksi tutarak Güllük Kavşağı'na geldi. Buradan da ilk araca binerek Muğla'ya doğru yola çıktı. Ancak yanında özel eşyalarıyla birlikte depremlerle ilgili bilimsel çalışmaların bulunduğu iki de çanta getiren Dr. Kalafat, çantalardan birinin durakta kaldığını fark etti.

Bazılarının yedekleri de yok

Otobüsü geri döndürerek durağa ulaştığında çantasının yerinde olmadığını gördü. Çantasının üzerinde ismi yazılı künyeyi durakta bulan Kalafat, Güllük Jandarma Komutanlığı'na başvurdu. Ancak yapılan tüm aramalara rağmen içinde bilgisayar da bulunan çantanın izine ulaşılamadı. Yaşadığı olayın ardından büyük üzüntü duyduğunu belirten Dr. Kalafat, çantanın içinde ve bilgisayarda hem kişisel hem kurumsal bilgiler olduğunu belirtti. Kalafat şunları anlattı: "Güllük'te beklediğim sırada dalgınlık nedeniyle çantamı unuttum. Hemen geri döndüm fakat çantam yoktu. İçinde yıllardır üzerinde çalıştığım bilimsel veriler ve seminer kayıtları bulunuyordu. Uzun yıllar yapılan çalışmalar sonucu hazırlanan ve ülkemiz için değerli olan bazı deprem bilgilerinin kaybolması beni son derece üzdü. Çünkü, bazı bilgilerin yedekleri bulunmuyordu. Jandarma ve vatandaşlardan yardım istedik fakat henüz bir sonuç alamadık. Bazı verilere ulaşmak için en baştan çalışmalara başlamam gerekecek."

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-cantasi-kayip_83657.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!