Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Erken Uyarı Sistemi Önümüzdeki Yıl Devrede

Türk-Alman işbirliğiyle gerçekleştirilen 'Marmara Bölgesi İçin Deprem Felaketi Uyarı Sistemi (EDIM)' kapsamında kurulan kablosuz sensör ağı, 2010 yılında çalışmaya başlayacak. İstanbul Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları Merkezi ve Karlsruhe Üniversitesi idaresindeki proje çerçevesinde önümüzdeki aylarda 10 adet istasyon daha

Zaman Gazetesi
Deprem Erken Uyarı Sistemi Önümüzdeki Yıl Devrede

Sarsıntıları önceden haber verecek sistem önümüzdeki yıldan itibaren uygulamaya geçiyor. Türk-Alman işbirliğiyle gerçekleştirilen 'Marmara Bölgesi İçin Deprem Felaketi Uyarı Sistemi (EDIM)' kapsamında kurulan kablosuz sensör ağı, 2010 yılında çalışmaya başlayacak. İstanbul Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları Merkezi ve Karlsruhe Üniversitesi idaresindeki proje çerçevesinde önümüzdeki aylarda 10 adet istasyon daha kurulacak.

İstanbul'un çeşitli mekanlarına uzanan sensör ağı sayesinde muhtemel bir depremde bütün ölçü verileri bir merkezde toplanarak analiz edilecek. Böylece acil önlemler alınabilecek. Depremi takip eden büyük bir yangın neticesinde gaz nakil hatlarının parçalanması ve elektrik kesintisi gibi olumsuzluklar asgariye indirilecek. Trafiğin durdurulması, köprü ve tünellerin kapatılması ve kimyasal üretimin azaltılması sağlanacak.

Proje Müdürü Prof. Friedemann Wenzel, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinde ve Ataköy'de yapılan deneylerin sistemin etkinliğini doğruladığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-erken-uyari-sistemi-onumuzdeki-yil-devrede_71528.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!