Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Deprem Riskine Karşı Topkapı Güçlendirilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin önemli tarih ve kültür hazinelerinin başında gelen Ayasofya, Topkapı ve Arkeoloji Müzesi’nin depreme karşı güçlendirilmesi için çalışmalara başladı.

Zaman Gazetesi
Deprem Riskine Karşı Topkapı Güçlendirilecek

b>Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin önemli tarih ve kültür hazinelerinin başında gelen Ayasofya, Topkapı ve Arkeoloji Müzesi’nin depreme karşı güçlendirilmesi için çalışmalara başladı. Bakanlık bu kapsamda, özel şirketlerden danışmanlık hizmeti satın alacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) çerçevesinde Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü, Arkeoloji Müzesi klasik ve ek binaları, ayrıca Ayasofya Müzesi Aya İrini Anıtı’nın deprem performansı değerlendirmesi ve depreme karşı yapısal güçlendirme projelerinin hazırlanması için danışmanlık hizmeti alacak.

Bakanlık, söz konusu hizmetin alımında Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’ndan aldığı kredinin bir kısmını kullanacak. Kredinin kalan kısmı da İstanbul’da bulunan diğer kültür varlıklarının güçlendirilmesinde kullanılacak. Bakanlık ilk etapta Ayasofya ve Topkapı için çalışmalara başladı. Yapıların deprem güçlendirmesi hizmetini üstlenmek isteyen firmalar 22 Eylül 2006’ya kadar bakanlığa başvuruda bulunacak. Güçlü bir deprem sırasında muhtemel hasar ve yıkılma şekillerinin belirlenmesi gibi birçok çalışma yapacak müşavir firmanın 18 ay içerisinde yapılarda deprem riskini azaltma çalışmalarını bitirmesi gerekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-riskine-karsi-topkapi-guclendirilecek_48048.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!