Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Sigortası İçin Yeni Girişim

Bugün çalışmalarına başlayan Deprem Şurası Genel Kurulu’nda deprem sigortasına talebi artırmak için primlerin vergiden düşülmesi önerisi gündem

NTV-MSNBC
Deprem Sigortası İçin Yeni Girişim

ugün çalışmalarına başlayan Deprem Şurası Genel Kurulu’nda deprem sigortasına talebi artırmak için primlerin vergiden düşülmesi önerisi gündeme gelecek.

Deprem nedeniyle ortaya çıkan toplumsal ve ekonomik kayıpların telafisi için gündeme gelecek bir diğer öneriyse Ulusal Afet Fonu kurulması. Sigorta yaptırmayana para cezası uygulaması ve bazı ürenlerden alınan KDV’den aktarılacak payla oluşturulacak fon, kamu binalarının da sigortalanmasını sağlayacak.

Zorunlu deprem sigortasının 2000 yılından itibaren yürürlüğe girmesiyle devletin afet konutu yaptırma yükümlülüğü ortadan kalktı. Yani zorunlu deprem sigortasını yaptırmayanların, deprem nedeniyle evlerinde meydana gelebilecek hasarlara karşı hiç bir güvencesi yok. Yine de Türkiye genelinde sigorta kapsamında bulunan yaklaşık 13 milyon meskenden sadece yüzde 15’i sigortalı.
Deprem Şurası Kaynak Temini Ve Sigorta Komisyonu Başkanı, aynı zamanda Doğal Afet Sigortaları kurumunda görevli İdris Serdar, bu ilgisizliğin önemli bir nedeninin sistemin siyasi otorite tarafından sahiplenilmemesi olduğuna dikkat çekti.
Deprem Şurası kaynak temini ve sigorta komisyonu, sigortaya talebin canlandırılması için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:
Sigorta yaptıranların ödediği primlerin gelir vergisi matrahından indirilmesi,
İhtiyari deprem sigortalarındaki zorunlu karşılıkların gider yazılabilmesini,
Yangın sigortaları üzerinden belediyelere aktarılan yüzde 10’luk yangın söndürme vergisinin de kesilmesi.

ULUSAL AFET FONU GÜNDEMDE
Komisyonun genel kurul toplantılarında gündeme getireceği bir diğer önerisi de, Ulusal Afet Fonu kurulması. Bu fonla afet öncesi ve sonrasında gerekli müdahalelerin devlet bütçesinden bağımsız bir şekilde yapılabilmesi hedefleniyor.
Zorunlu deprem sigortası kapsamında olmayan kamu binalarının da yine bu fonla sigortalanması öngörülüyor. Ulusal Afet Fonu’na kaynak oluşturması düşünülen kalemlerse şöyle:

*Tekel ürünleri, bahis oyunları, ya da yol ve köprü geçiş ücretleri gibi bazı ürünlerin KDV’si üzerinden alınacak paylar,
*Zorunlu deprem, ihtiyari deprem, inşaat bütün risk sigortaları üzerinden alınacak yüzde 5’lik fon,
*Zorunlu deprem sigortaları yaptırmayanlardan kesilecek para cezaları.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-sigortasi-icin-yeni-girisim_18654.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!