Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Sigortasına Yüzde 18 Zam

Zorunlu deprem sigortası uygulaması kapsamında sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedelleri, 1 Eylül'den itibaren yapı türlerine göre yüzde 17-

Hürriyetb>Zorunlu deprem sigortası uygulaması kapsamında sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedelleri, 1 Eylül'den itibaren yapı türlerine göre yüzde 17-18 artacak.

Zorunlu deprem sigortası sigorta poliçelerini 1 Eylül'den sonra yenileyecek konut sahipleri, primlerini zamlı ödeyecek. Sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedelleri, 1 Eylül'den itibaren yapı türlerine göre yüzde 17-18 arasında değişen oranlarda artacak. Birinci derece deprem bölgesinde 100 metrekare büyüklüğündeki çelik, betonarme karkas yapının sigorta primi 62 milyon liraya, yığma kagir binanın primi de 78.7 milyona çıkacak.

METREKARE BEDELLERİ

Deprem sigortası uygulaması kapsamında sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedeli 1 Eylül'den itibaren çelik, betonarme karkas yapılarda 265 milyon liradan 310 milyona, yığma kagir yapılarda 190 milyon liradan 225 milyona, diğer yapılarda da 102 milyon liradan 120 milyon liraya yükseliyor.

Bir konut için verilebilecek azami teminat tutarı da 1 Eylül'den geçerli olmak üzere tüm yapı tarzları için 40 milyar liradan 60 milyara yükselecek.

SİGORTA PRİMİ HESABI

Sigorta primi, yüksek riskli bölgelerde daha çok, düşük riskli bölgelerde daha az olacak şekilde belirleniyor. Buna göre; deprem riski oranına göre belirlenmiş 5 bölge ve 3 farklı yapı tarzına göre belirlenmiş 15 tarife fiyatı bulunuyor.

Sigorta primleri, beş risk bölgesine göre çelik, betonarme karkas yapılarda binde 2 ile binde 0.4; yığma kagir yapılarda binde 3.5'le binde 0.4, diğer yapılarda da binde 5'le binde 0.5 arasında değişen oranlar üzerinden hesaplanıyor.

ÖRNEK HESAPLAMA

Buna göre birinci derece deprem bölgesinde yer alan 100 metrekare büyüklüğündeki çelik, betonarme karkas yapının, 265 milyon liradan 310 milyona yükselen metrekare bedeli ve binde 2'lik tarifeye göre sigorta primi, 53 milyon liradan 62 milyon liraya yükselecek.

Birinci derece deprem bölgesinde yer alan aynı büyüklükteki yığma kagir binanın sigorta primi 66.5 milyon liradan 78 milyon 750 bin liraya, diğer yapıların primi de 51 milyondan 60 milyona çıkacak.

Diğer bölgelerdeki 100 metrekarelik bir konutun yapı türüne göre halen 5.1 milyon lira ile 47.5 milyon lira arasında değişen sigorta primi ise 6 milyon lira ile 62.5 milyon lira aralığında oluşacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-sigortasina-yuzde-18-zam_5457.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!