Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Deprem Titreşimini Azaltan Cihaz Tamam

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tahsin Engin, deprem titreşimlerinin yapılardaki yıkıcı etkileri azaltmak için titreşim emici cihaz geliştirdiklerini açıkladı.

Radikal Gazetesi
Deprem Titreşimini Azaltan Cihaz Tamam

akarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tahsin Engin, deprem titreşimlerinin yapılardaki yıkıcı etkileri azaltmak için titreşim emici cihaz geliştirdiklerini açıkladı.

Engin, 'Kontrol Edilebilir Titreşimi Emen Cihazlar' adıyla yürüttükleri projede geliştirdikleri manyetik etkili titreşim emici (sönümleyici-damper) cihazın TÜBİTAK tarafından desteklendiğini söyledi. Engin projeyi şöyle anlattı:

"Projemiz kontrol edilebilir yeni nesil bir manyetik etkili titreşim emicisini kapsıyor. Binaların altı ve kat aralarına yerleştirildiğinde deprem anını algılayacak ve yerleştirilen mikro işlemciden aldığı komutla saniyenin binde 1-2'si gibi bir sürede sönümleyici önlemini alacak. Bu da binaların deprem titreşimlerinden daha az etkilenmesini, insanların sarsıntıyı daha az duymalarını sağlayacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-titresimini-azaltan-cihaz-tamam_60430.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!