Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Depremde 150 Bin Kişi Ölebilir

TMMOB İstanbul Kent Sempozyumu’nun ilk gününe ‘Ulaşım’ ve ‘Afetler’ konuları ele alındı. "Afetler" oturumunda konuşan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe, olası İstanbul derpemi hakkında bilgi verdi. Gökçe, İstanbul’da rakamlarla, “70 bin bina ağır, 200 bin bina orta hasar alacak, 400 bin ailenin

BirGün Gazetesi
1 Depremde 150 Bin Kişi Ölebilir

TMMOB İstanbul Kent Sempozyumu’nun ilk gününe ‘Ulaşım’ ve ‘Afetler’ konuları ele alındı.  "Afetler" oturumunda konuşan  TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe, olası İstanbul derpemi hakkında bilgi verdi. Gökçe, İstanbul’da rakamlarla, “70 bin bina ağır, 200 bin bina orta hasar alacak, 400 bin ailenin acil barınma ve 160-200 bin yaralının hastane ihtiyacı olacak, 70-150 bin kişi yaşamını yitirecek” dedi.

Zorunlu deprem sigortası oranının yüzde 30’da kaldığını söyleyen Gökçe, “300 bin hanenin hasar değerlendirilmesini kim ve ne kadar sürede yapacak?” diye konuştu. Gökçe, İstanbul’da çok eski yönetmeliklere göre yapılmış Alibeyköy ve Davutpaşa gibi elektrik istasyonları için de 10 yıldır bir şey yapılmadığını kaydetti.

TARİHİ YAPILAR SİNYAL VERİYOR

Gökçe, “İstanbul’da depremde ‘yıkılmaya hazırım’ diyen binlerce tarihi yapı, Arkeoloji müzelerindeyse devrilmeye hazır binlerce eser var. Üstelik eserler için basit bir sabitleme yeterli” dedi. Gökçe, sanayi ve petrol kimya sanayisi sadece kendi zararlarını karşılamak için sigortalı olduğunu belirterek, “İnsana, çevreye ve diğer fabrikalara verecekleri zarar için sigorta olmaya niyetleri yok” dedi.

Cemal Gökçe, İstanbul depreminde en fazla kaybın fason, sigortasız ve  aşırı işçi çalıştıran küçük işyerlerinde olacağı söyledi. Gökçe'nin verdiği bilgilere göre; Sanayi işçilerinin yüzde 30’u İstanbul’dayken sanayi alanlarının yüzde 15’i alüvyon ve dolgu zemin üzerinde. Konutların ise yüzde 70’i kaçak. İstanbul’da etkili bir yapı denetim sisteminin kurulamadı.

'RANTA GÖZ YUMAN ÖDÜLLENDİRİLİYOR'

Sempozyuma katılan TÜKODER (Tüketiciyi Koruma Derneği) Beykoz Şube Kurucu Başkanı Mimar Aysel Can Ekşi de Acarkent Davası’nın halen sürdüğünü söyledi. Ekşi, “Sermaye kesimi sahili ele geçirmeye çalışıyor. Orman alanlarını yapılaşmaya açanların bu süreçte ödüllendirildiğini görüyoruz. Eski Beykoz Belediye Başkanı şu anda Kültür Turizm Bakanı Müsteşar Yardımcısı” dedi.

TMMOB Gemi Mühendisler Odası’ndan Tansel Timur ise deniz ulaşımı odaklı bir politikaya ihtiyaç olduğunu belirterek, “Otomobillerin kente uydurulması yerine kent otomobillere uyduruluyor. Otomobil merkezli trafikçi yaklaşım çözümü yeni yollarda ve katlı kavşaklarda arıyor” dedi. Dünyada su yolu kullanımını Türkiye’de ise kara ulaşımının arttığını söyledi. Su yolu kullanımında Kore’yi örnek verdi.

'SIRA TÜP GEÇİT İHALESİNDE'

3. Köprü Yerine Yaşam Platformu’ndan Prof. Dr. Zerrin Bayraktar ise, “Marmaray ve 3. Köprü yetmedi tüp geçit ihaleleri çıkardılar. İnşaat Mühendisleri Odası olarak savcılığa suç duyurusunda bulunduk. 3. Köprü’yü yüzde yirmi oranındaki transit kamyon ve tır filoları için yapacaklarını söylediler. Bunun için köprü mü yapılır? Karadeniz Sahil Yolu’ndan gelen tırlar raylı sisteme aktarılabilir. Ambarlı’dan Mudanya ve Bandırma’ya Ro-ro taşımacılığı mümkün. Maliyeti köprüden çok daha ucuz” dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/depremde-150-bin-kisi-olebilir_79667.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • 3.Köprünün çözüm olmayacağını bildikleri halde ısrar etmekten çekinmiyorlar. Biz de ısrar ediyoruz 3.Köprüyü istemiyoruz. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!