Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Depremde Ağır Hasar Alan Kilisenin Restorasyonu Festivale Yetiştirilecek

Diyarbakır'da, 6 Şubat depremlerinde ağır hasar gören Saint George Kilisesi’nin restorasyonunun 12-20 Ekim'de düzenlenecek olan 'Sur Kültür Yolu Festivali'ne kadar bitirilmesi hedefleniyor.

yapi.com.tr
Depremde Ağır Hasar Alan Kilisenin Restorasyonu Festivale Yetiştirilecek

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki tarihi İçkale yerleşkesinin kuzeydoğu köşesinde yer alan ve Romalılar tarafından 1600 yıl önce yönetim kilisesi olarak inşa edilen Saint George Kilisesi, 2020'de restorasyona alındı. Daha önce de sanat galerisi olarak hizmet veren kilise, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından restorasyonunun tamamlanmasıyla Haziran 2021'de yeniden sanat galerisi olarak hizmete başladı.

DHA’da yer alan habere göre; kilise, 6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki depremlerde ağır hasar aldı. Kilisenin eski günlerine dönmesi için, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından Temmuz 2023'te restorasyon çalışması başlatıldı.

Kilisenin yüzde 25'lik fiziki çalışmasının tamamlandığını belirten Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Koç, "Diyarbakır İçkale'deki Saint George Kilisesi, anıtsal yapı içerisinde bulunan bir yapımız. 6 Şubat 2023'te meydana gelen depremlerde hasar gören yapılarımızdan bir tanesidir. Restorasyon çalışmaları 26 Temmuz 2023'te başlatıldı ve devam etmekteyiz. İç mekanda askılama çalışmalarını tamamladık. Dış mekanda da imalatlarımızı bitirdik.

Temel boyunca ampatmanların güçlendirilmesi ve desteklenmesi amacıyla da kazı çalışmalarımız devam ediyor. Yapılan çalışmaları, bu yıl 12-20 Ekim arasında Sur Kültür Yolu Festivali planlandığı için bu tarihe yetiştirmeyi planlıyoruz. Temmuz ayında başlattığımız restorasyon çalışmalarında şu an yüzde 25'lik bir fiziki gerçekleşme aşamasına gelmiş durumdayız. Tabii restorasyon süreçleri biraz meşakkatli ve bilimsel veriye dayalı olduğu için zaman alıcıdır. Ekim ayı içerisinde de restorasyon çalışmalarını bitirmeyi düşünüyoruz." diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depremde-agir-hasar-alan-kilisenin-restorasyonu-festivale-yetistirilecek_204420.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!