Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Depremden Daha Beter Bir Felaket

Son 80 yılın en büyük sel felaketinde, Pakistan'da binden fazla kişi hayatını kaybetti. Yetkililer "Bu felaket depremden bile daha kötü" diyor. Pakistan'da günlerdir süren aşırı yağışların bilançosu ağır oldu. Pakistan'da yetkililer, 80 yıldır ülkenin karşı karşıya kaldığı en ağır sel felaketinde en az 1100 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

NTV
Depremden Daha Beter Bir Felaket

Son 80 yılın en büyük sel felaketinde, Pakistan'da binden fazla kişi hayatını kaybetti. Yetkililer "Bu felaket depremden bile daha kötü" diyor.

Pakistan'daki sellerde ölenlerin sayısı 1300'ü aştı.
 
Pakistan'da günlerdir süren aşırı yağışların bilançosu ağır oldu. Pakistan'da yetkililer, 80 yıldır ülkenin karşı karşıya kaldığı en ağır sel felaketinde en az 1100 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ülkenin kuzey batısını vuran sellerde kurtarma çalışmalarına 30 binden fazla asker katılırken, binlerce kişinin mahsur durumda olduğu bildiriliyor.

DEPREMDEN DAHA AĞIR

Uluslararası Kızılhaç yetkilisi Mike Obrien, uzun vadeli etkileri olacağını kaydettiği sellerin yarattığı felaketin 2005'teki Keşmir, 2008'deki Balücistan deprem felaketlerinden daha ağır olduğunu söyledi.

Obrien ekili alanların büyük hasar gördüğünü ve tarlaların bu sen yeniden ekilmesinin imkansız olduğunu kaydetti.

Amerika Birleşik Devletleri 10 milyon dolarlık acil yardım yapacağını açıkladı.

Bazı bölgelerde sel sularının çekilmekte olduğu, ancak önümüzdeki günlerde de şiddetli yağış beklendiği bildirildi.

Acil durum idaresinden bir yetkili, havadan yapılan incelemelerde bazı köylerin sel suları tarafının altında kaldıklarını, hayvanların telef olduğunu, tahıl silolarının da yokolduğunu saptadıklarını söyledi.

Ülkenin kuzey batısında sellerden etkilenenlerin sayısının 1 milyonu bulduğu açıklandı.

BİNLERCE KİŞİ MAHSUR

Ülkenin kuzeybatı kesimindeki binlerce köyün sellerden etkilendiği, 100 binden fazla evin hasar gördüğü, 5 bin evin su altında kaldığı, en az 60 köprünün ve çok sayıda yolun büyük hasar aldığı açıklandı.

Bölgedeki köprülerin yıkılması ve su altında kalması nedeniyle kurtarma çalışmaları, askeri helikopterler ve botlarla yapılıyor.

Pakistan hükümeti, Cumartesi gecesi itibarıyla askerlerin 19.000 kişiyi kurtardığını, ancak halen binlerce kişinin mahsur kalmış olduğunu söylüyor.

Birleşmiş Milletler'e göre, şiddetli muson yağmurlarının neden olduğu seller 1 milyon kişiyi etkiledi.

Bunun tarihin en şiddetli sellerinden biri olduğu söyleniyor.

80 YILIN EN BÜYÜK AFETİ

Yetkililer bölgede 80 yıldan uzun süredir bu düzeyde yağış görülmediğini belirtiyor.

Sellerden en çok ülkenin kuzeybatısı etkilenirken, güneybatıdaki Belucistan ve Pencap bölgeleri de yağışlardan zarar gördü.Sel ve su baskınları dolayısıyla yaklaşık yarım milyon kişinin evlerini terketmek zorunda kaldığı tahmin ediliyor.

Sellerde yüzlerce kişinin boğulduğu ya da suya kapıldığı, pek çoklarının da heyelanlar veya çöken binalar sonucu öldüğü bildiriliyor.

Mağdurların büyük bölümünün, daha ucuz olduğu sel ve heyelana açık bölgelerde yaşamak durumunda olan kırsal ve yoksul kesimdekiler olduğu belirtiliyor.

Alçak yerlerde yaşayanlara, yağış süreceği için daha yüksek ve güvenli kesimlere gitme çağrısı yapılıyor.

Havayolu yetkilileri de İslamabad'da Çarşamba günü 150'den fazla kişinin ölümüne yol açan uçak kazasında elverişsiz hava koşullarının rol oynamış olabileceğini belirtiyor.

 

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/depremden-daha-beter-bir-felaket_81604.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!