Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Depreme En Hazırlıksız olan Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı'

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı AKP İstanbul Milletvekili İdris Güllüce’ye göre Türkiye’nin depreme hazırlıkta kat etmesi gereken daha çok yol var. 17 Ağustos depremine göre Türkiye’nin çok ilerleme kaydettiğini belirten Güllüce, “1999’a göre çok iyiyiz, ama olması gereken yerin de çok gerisindeyiz” dedi. Depreme en hazırlıklı kurumun Türk

Radikal Gazetesi
1 'Depreme En Hazırlıksız olan Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı'

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı AKP İstanbul Milletvekili İdris Güllüce’ye göre Türkiye’nin depreme hazırlıkta kat etmesi gereken daha çok yol var. 17 Ağustos depremine göre Türkiye’nin çok ilerleme kaydettiğini belirten Güllüce, “1999’a göre çok iyiyiz, ama olması gereken yerin de çok gerisindeyiz” dedi. Depreme en hazırlıklı kurumun Türk Silahlı Kuvvetleri olduğunu belirten Güllüce, “En kötü durumdakiler ise Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları” dedi.

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu çalışmalarını tamamlayarak rapor yazımına başladı. İncelemelerine ilişkin bilgi veren Komisyon Başkanı Güllüce, deprem konusunda Türkiye’nin 1999’a göre çok daha iyi olduğunu söyledi. Zemin kavramının artık ciddiye alınmaya başlandığını, İstanbul’da 250 metreye kadar zemin taramalarının yapıldığını belirten Güllüce, şu önerilerde bulundu:

“Bütün illerin afet haritalarını yapmaları lazım. Şu anda sadece üç ilde yapılmış. Diri fay hatları üzerinde Maden Tektik Arama’nın çalışma yapması lazım. Çalıştıkça arada başka fayların da olduğu ortaya çıkıyor. Yapı denetimi yasasının kökten değişmesi gerekiyor. Şu anda 19 il dışındaki illerde yapı denetimi eski tarzda yapılıyor. Yapı denetiminin tüm Türkiye’ye yayılması gerekiyor ama bunun bir maliyeti var.”

Derecelendirme hatası

Yeni binalarla ilgili bir sorun olmadığını, bunların zemin emniyetine bakılıp, deprem yönetmeliğine göre yapıldığını anlatan Güllüce, şunları söyledi: “İstanbul’da mühendislik tekniği bakımından 2. derece depreme göre binaları hesaplamışlar. Ama sonradan ‘1. derece depreme göre hesaplayacaksınız’ denilmiş. Çoğu binalar birinci derece deprem tekniğine göre yapılmamış olduğu için güvenli değil. İstanbul’da takriben 2 milyon bina var. Bunun neredeyse yarıdan fazlasının gözden geçirilmesi, güçlendirilmesi lazım. İmara uygun olmayan binaların güçlendirilmesi yasal olarak mümkün değil. Belediye imara uygun yapı değilse güçlendirme ruhsatı vermiyor. Bu ruhsatın verilmesi imar affı anlamına gelir.”

‘Yüzde 60’ı imarsız’

Komisyon çalışmaları sırasında ‘yıkın yapın devletsiniz’ denildiğini vurgulayan Güllüce, bunun kolay olmadığını söyledi. Bütün olumsuzluklara rağmen ‘ben gitmiyorum’ diyeni ikna edecek bir güçlendirilmiş kentsel dönüşüm yasasına ihtiyaç olduğunu belirten Güllüce, İstanbul ve ülke genelindeki  binaların yüzde 60’nın imara uygun olmadığını da belirtti.

Deprem konusunda gerek binalar gerekse güçlendirme konusunda en hazırlıklı kurumun askerler olduğunu vurgulayan Güllüce, en kötü durumdakilerin ise Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları olduğunu söyledi.

AKP’li İdris Güllüce, 1999 depremine göre Türkiye’nin deprem konusunda çok ilerleme kaydettiğini vurgularken, “İyinin sınırı yoktur. Ama geçmişe göre 1999’a göre çok iyiyiz, olması gereken yerin de çok gerisindeyiz. Özeti bu. Daha çok yol almamız gerekiyor” dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/depreme-en-hazirliksiz-olan-milli-egitim-ve-saglik-bakanligi_79120.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Sayın İDRİS BEYDEN RİCAM Türkiyenin her tarafı 1.-derece deprem bölgesidir,deprem derecelendirme haritaları rezaletine son vererek bu haritaları kaldırınız. İKİNCİ HUSUS İSE Bugün yapılan güçlendirme hesapları ve yeni yapılan bina betonarme ve statik hesapları 7.-8.-derece depreme karşı yeterli değildir lutfen bunu ele alınız. saygılarımla.-MEHMET COŞKUN-İNŞAAT MÜHENDİSİ YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!