Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Depreme En Hızlı Milli Eğitim hazırlanıyor

Marmara Depremi’nde 131 okulu kullanılamayacak derecede hasar gören İstanbul’da, Milli Eğitim’in muhtemel deprem hazırlıkları devam ediyor.

Zamanarmara Depremi’nde 131 okulu kullanılamayacak derecede hasar gören İstanbul’da, Milli Eğitim’in muhtemel deprem hazırlıkları devam ediyor.

Okulların depreme dayanıklı hale getirilmesi için başlatılan çalışmaların tamamlanması için 2 yıl daha süreye ihtiyaç var.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, 7,4 şiddetindeki Gölcük merkezli Marmara Depremi’nde hasar gören okulların tamamının onarıldığını belirterek, “O günden sonra muhtemel İstanbul depremi için çalışmalara başladık. Şu an okullar bazında depreme en hazırlıklı il İstanbul diyebiliriz. Marmara Depremi’nden sonra 35 okul yıkılıp yeniden yapıldı, 40 okul takviye edildi ve 56 okul ise büyük onarım ile tamir edildi.” dedi.

Depremden ders alarak muhtemel İstanbul depremi için hazırlıklara başladıklarını anlatan Ömer Balıbey İstanbul Teknik ve Yıldız Teknik üniversitelerinden uzman bir grubun tüm okullarda inceleme yaptığını ve okulların depreme dayanıklılık testlerinin yapıldığını belirtti. Bayındırlık Müdürlüğü’nün desteğiyle yapılan teknik çalışmalar sonunda geçen yıl 269 okulun 330 binasında problemle karşılaşıldığını kaydeden Balıbey, teknik raporlar doğrultusunda depremde yıkılma riski taşıyan 52 okulun geçen yıl, bu yıl da 8 okulun boşaltıldığını söyledi. Balıbey şunları söyledi: “Geçen yıl boşaltılan 52 okuldan 7’si hariç hepsi bir sene gibi kısa bir süre içinde yeniden yapılarak teslim edildi. Yeni yapılan okullarımız ve güçlendirilenlerin tamamı 9 şiddetindeki depreme dayanıklı yapılıyor. 7’sini de Anıtlar Kurulu’nun kararını beklediğimiz için yapamadık. Bu yıl da 60 okulun ihalesi yapıldı. 15 Aralık 2005 tarihine kadar bu okullar da yapılarak teslim edilecek. Okullardaki güçlendirme çalışmaları ise devam ediyor. Şu an güçlendirme çalışması devam eden 26 okul var. Tahmini olarak 2 yıl gibi bir süre içinde İstanbul’daki tüm okulların depreme dayanıklı hale geleceğini planlıyoruz. Bu çalışmalar içinde okullarımızda yer darlığından dolayı bazı problemler yaşanıyor; ancak öğrencilerimizin can sağlığı her şeyin üzerinde. 2 yıl daha sabredeceğiz.” dedi.

Okullardaki onarımlar ve okul yapımları dahil bugüne kadar 400 milyon YTL para harcandığını ifade eden Balıbey, son olarak Dünya Bankası’ndan afet işlerinde kullanılmak üzere valilik emrine 350 milyon YTL kaynak geldiğini ve bunun bir kısmının da depreme hazırlık için kullanılacağını belirtti. Depreme hazırlık amacıyla eğitim faaliyetleri ve çelik sıra yapımının da gerçekleştirildiğini söyleyen Balıbey, “Bugüne kadar 80 bin çelik sıra okullara dağıtıldı. Bir sınıftaki 20 sıra 600 ton ağırlığı kaldırabilecek güce sahip. Bu yıl da depreme dayanıklı 50 bin sıra okullara dağıtılacak.” şeklinde konuştu. 220 formatör öğretmenin depremle ilgili Kandilli Deprem Araştırma Enstitüsü’nde eğitimden geçtiğini ve tüm İstanbul’da eğiticilik vazifesi aldığını kaydeden Balıbey, öğrencilere de deprem anında neler yapılacağına dair eğitimler verildiğini anlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depreme-en-hizli-milli-egitim-hazirlaniyor_32419.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!