Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Depreme Güvenceyi Müteahhit Değil Sigortacı Verecek

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan, yapı denetim için yeni bir yasa çalışması yaptıklarını açıkladı. Yeni yasa ile Türkiye genelinde etkin denetleme hedefleniyor.

Sabah Emlak/Furkan ALPimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\52495.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5>Dünyanın en aktif deprem kuşağı üzerinde yer alan Türkiye'nin güvenli konut ve yapı denetim kavramlarının önemini 1999 Marmara Depremi'nden sonra anladığını söyleyen Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan, 2001 yılında çıkarılan 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu'nun uygulamada yeterli olmadığını söyledi. Müsteşar Erbakan, Bayındırlık Bakanlığı olarak yeni bir yasa hazırlığı çalışması içinde olduklarını açıklayarak, "Mevcut yasanın uygulamada eksikliklerini görmüş olduk. Aradaki boşlukları dolduracağız" dedi. Yapı Denetim Kuruluşları Birliği tarafından 6 Mart 2007 tarihinde İstanbul Bayandırlık ve İskan Müdürlüğü'nde düzenlenen 'Yapı Denetimi Uygulamaları: Çözum ve Öneriler' konulu panelde konuşan Erbakan, "Yeni yasa ile birlikte müteahhit kavramını yeniden tanımlayacağız. Çünkü sektör müteahhite güvenmiyor. Dünyadaki uygulamalara paralel yapı denetimine sigorta sektörünü de almayı planlıyoruz"dedi. Erbakan, mevcut yasanın pilot il olarak 19 ili belirlediğine, ancak bu sayının mortgage ile 81 ili kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Türkiye'de 652 yapı denetim izin belgeli şirket ve toplam 20 bin yapı denetim personeli olduğunu belirten Erbakan, toplam 142 milyon metrekarelik bir alanda yapı denetimi yaptıklarına, bunun 42 milyon metrekaresinin ise İstanbul'da yapıldığına işaret etti.

Hedef kamu binaları ve TOKİ

Erbakan, "Vatandaş kendine mezar değil, güvenli konut inşa ettirecek"dedi. 17 Ağustos Depremi gibi bir facianın tekrar yaşanmaması için çalıştıklarını kaydeden Erbakan, yeni yasa ile kamu binaları ve TOKİ gibi yarı kamu kuruluşlarının yaptıkları projeleri denetlemeyi hedeflediklerini bildirdi.

Hükümet ve Bakanlık olarak ciddi deprem tehlikesi ve çarpık yapılaşmanın had safhada olduğu İstanbul'da çalışmalara hız verdiklerini dile getiren Erbakan, ikinci bir Avcılar vakasının yaşanmaması için gerekli düzenleme ve uygulamalarda çok hassas davrandıklarını belirtti. Denetim gören binaların sağlam olduğunu söyleyen Erbakan, mevcut sağlam binaların da güçlendirilerek sağlıklı bir yapıya kavuşması gerektiğini kaydetti. Erbakan, sözlerine şöyle devam etti: "Bugün İstanbul'da vatandaşlar her an deprem korkusu yaşıyor. Eski binaların rehabilite edilmesi çok önemli. Sağlıklı binaları tekrar onaracağız. Beledeyiler ile birlikte çalışmamız gereken alanlar var. Biliyorsunuz, İstanbul'da 1999 Marmara Depremi'nden en çok etkilenen bölge Avcılar oldu. Orada bir kayma sözkonusu. Biz orayı 'Afete Maruz Bölge' ilan ettik ancak vatandaşlar hâlâ oturmaya devam ediyor. Depremden sonra kira yardımı başlattık, hasarlı binaları yıktık. O bölgeyi de düzenleyeceğiz ancak bu işlemler uzun bir süre gerektiriyor." Erbakan, her sektörde olduğu gibi yapı denetimde de suistimaller olduğuna değinerek, "Bu kötü örnekler ile mücadelemiz devam ediyor. Bakanlık olarak İstanbul'da 80 firmanın faaliyetlerini geçici olarak durdurduk. 4 yapı denetim şirketinin ise lisansını iptal ettik" dedi.

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Genel Başkanı İlhami Ülger
ise, yapı denetimi konusunda yetki sıkıntıları yaşadıklarını söyledi. Ülger, "Bu konuda psikolojimiz bozuldu. Yetki ile sıkıntılarımız var. Bizler tüccar değiliz, ayıplı insanlar olarak da anılmak istemiyoruz" dedi. Yapı denetimcilerin denetlediği hiçbir binanın yıkılmadığını belirten Ülger, özellikle kamu binalarının yapı denetiminden geçmesi gerektiğini ifade etti. Ülger, "4708 sayılı yapı denetim kanunu ile kamu binaları ve TOKİ gibi kuruluşlar kendi bünyelerinde oluşturdukları teknik ekipler ile kendi yaptıkları binaları denetliyorlar. Bu doğru ve sağlıklı değil. Yapı denetim firmalarının oluşumu müsteşarlık düzeyinde. Kamu yapılarının da denetiminden geçmesi gerekli" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depreme-guvenceyi-muteahhit-degil-sigortaci-verecek_52495.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!