Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Depreme Karşı Teknolojik Bina

17 Ağustos 1999 deprem felaketinin 19. Yıldönümünde İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin ne kadar hazırlıklı olduğu konusu merak ediliyor. 17 Ağustos depreminin ardından Japon Teknolojisi Sistemi ile bir bina inşa ediliyor. Bu bina 7,2 şiddetindeki depremden başarıyla çıkıyor.

yapi.com.tr
Depreme Karşı Teknolojik Bina

19 Ağustos Depreminin ardından deprem gerçeğiyle yüzleşen ve önlem almak isteyen Van’lı müteahhit depreme dayanıklı bir bina inşa edip can ve mal güvenliğini depremin yıkıcı etkisine karşı önlem almak istiyor.

Yapmış olduğu araştırmalar sonucunda; Japonya’danTürkiye’ye “Japon Bina Yapım Teknolojisini” transfer eden Alacalı İnşaat’ın depreme dayanıklı yapılar inşa ettiği bilgisine ulaşıyor. Alacalı inşaat ile anlaşma sağlayarak; 2005 yılında 7 Katlı apartman inşa ediliyor.

6 yıl sonra 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde Van’da iki büyük deprem meydana geliyor. Ve bilindiği üzere büyük can kayıpları yaşanıyor. Van'da meydana gelen 7,2 ve 5,6 büyüklüğündeki depremlerden sonra Alacalı İnşaatın Japon Teknolojisi Sistemi ile inşa edilen Van Aktek Palmiye Konutu hasarsız raporu alıyor. Etrafındaki binalar hasar görmesine, bazılarının yıkılmasına rağmen Japon Teknolojisi sistemi ile inşa edilen binada çatlak bile oluşmuyor.

Depremde hasar oluşmayan ve depremden sonrada güven içerisinde yaşanabilecek durumda olan bina, Japon Basının dikkatini çekiyor. Van’a gelen Japonya’nın Tokyo Televizyon ekibi 7 katlı binaya büyük ilgi gösteriyor.

17 Ağustos 1999 depreminin 19’uncu yıl dönümünde geçmişte yaşanılan felaketlerin tekrarlanmaması için depreme dayanıklı yapıların tercih edilmesi gerekliliği ön plana çıkıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depreme-karsi-teknolojik-bina_167400.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!