Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Depremi 'Gözetmeyen' Eğitim!

Depremi 'gözetmeyen' eğitim!

Cumhuriyet Gazetesi/Oktay EKİNCİanaltürk'teki ''Kente Bakış''ımızın geçen pazarki konusu ''deprem''di. Boğaziçi Üniversitesi'nden inşaat mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Gülay Altay ve İnş. Müh. Nazmi Durbakayım'la yapılarımızın ''durum''larını tartıştık.

Aynı günlerde İstanbul'un Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen'in de ilçesindeki yapılarla ilgili açıklamaları basında yer aldı. ''Başbakanlık Uygulama Birimi ve Dünya Bankası işbirliğiyle çok yüksek ve yüksek riskli 369 binada yapılacak 8 aylık çalışmanın sonunda hangilerinin yıkılacağına karar verilecek'' diyen Başkan Erzen, şu bilgiyi de ekliyordu; ''Bina yıkılırsa konut başına 35-40 bin dolar, güçlendirme yapılırsa 10 bin dolar civarında maliyet çıkacak''.

Çalışmaları yürüten Yeni Zelandalı proje sorumlusu David Hopkins de, Bakırköy'deki sonuçlara göre Türkiye'ye çözüm modeli bulunabileceğini belirtti.

'Yasal' binalarda risk
Oysa Bakırköy'ün Türkiye'den ve İstanbul genelinden çok önemli bir farkı var; ''kaçak kent'' değil, yani depremsel ''durum''ları irdelenen binalar ''ruhsatlı, projeli ve teknik denetim altında'' inşa edilmişler.

Peki, buna rağmen yüzlerce yasal bina, neden kimi ''kaçak''lardan bile beter durumda?

''Çünkü malzemeden çalındı, yasal görevler aksatıldı'' gibisinden ''bilinen'' yanıtların yeterli olmadığı, Kanaltürk'teki tartışmada da ortaya çıktı. Türkiye'deki, ''depreme dayanıksız yapı'' sorununun hiç de göz ardı edilemeyecek önemli bir nedeni de ''inşaat mühendisliği ve mimarlık eğitimi''ndeki yarım yüzyıllık ''ihmal''ler. Yani, deprem ülkesinde, depremi gözetmeyen bir mühendislik ve mimarlık eğitiminin uzun yıllar egemen olması.

Alman hocalarımız!..
İTÜ mezunu Nazmi Durbakayım ile BÜ hocası Prof. Dr. Gülay Altay'ın değerlendirmelerinde bir kez daha açığa çıkan ''eğitim gerçeğimiz'' özetle şöyle:

Ülkemizdeki inşaat mühendisliği öğreniminde, Nazi'lerden kaçarak bize sığınan Alman hocaların okullarımızdaki etkinlikleri uzun yıllar ''belirleyici'' oldu. Almanya'da deprem riski hemen hiç bulunmadığından, bu faktörü yeterince gözetmeyen öğrenimle şimdiki ''ruhsatlı, projeli ve tehlikeli'' binaların ''teknik altyapısı'' oluştu.

Nitekim aynı süreç bir bakıma ''mimarlık''ta da yaşandı denebilir.

Sanatın diğer dallarıyla birlikte mimaride de ''hayranlık'' duyulan ''Bauhaus'' okulunu Walter Gropius Almanya'da 1919'da kurmuştu. Daha sonra Hannes Meyer ve Mies van der Rohe'nin de başkanlık yaptığı okulu, Naziler 1933'te kapattılar. Bauhaus'un birçok öğretmeni Amerika'ya kaçarak, oradan daha da etkili oldular. Örneğin, Mies van der Rohe'nin mimarlık eğitimi programı, sayısız dünya okulları tarafından benimsenmişti.

İşte, bize de güçlü olarak yansıyan bu akıma bağlı mimarlık eğitiminde, örneğin ''depreme dayanıklı geleneksel mimariden esinlenme'' yerine, işlevselliği sadece ''mekân''da ve ''görünüm''de önemseyen bir ''modernleşme'' egemen olunca, mimarlarımız bugünkü ''riskli çağdaş yapılar''a da imza atmış oldular.

'Okul'larda ne yaptık?
Kanaltürk'te zaman kalmayan sorulara gelince...

Özellikle 1999 depreminden bu yana, keyfi kent planlamasına, denetimsiz yapılaşmaya ve özensiz mimariye olanak sağlayan ''yasal düzenlemeler''in neden hâlâ düzeltilmediğini sorguluyor; hükümetleri ve siyasileri ''ranta tutsak olma''larından ötürü eleştiriyoruz... Peki, aradan geçen 6 yılı aşkın zamandır, acaba mühendislik, mimarlık ve planlama eğitimimizde ''1999 öncesinden farklı'' ne gibi yeni düzenlemeler yaptık?

Örneğin, depremi gözeten yapı tasarımını ''seçmeli ders'' değil de ''mimarlık eğitiminin temeli'' kılabildik mi? Tarihsel mimarideki birikimlerin çağdaş tasarımda da ''geliştirilerek değerlendirilmesi''ni önemsedik mi?

İnşaat mühendisliğinde geleneksel taşıyıcı sistemlerimizi öğretecek ve önemsetecek bir eğitimi yaygınlaştırabildik mi? Mühendislerimizi sadece ''betonarme karkas uzmanı'' kılan bir öğrenimi ne zaman aşabileceğiz?

Bunlara da ''siyasiler'' karar vermediğine göre?

http://www.yapi.com.tr/haberler/depremi-gozetmeyen-egitim_45633.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!