Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Depremin Bir Riski de Kimyasallar"

Kimya Mühendisleri Odası, akaryakıttan boğazdan geçen kimyasal yüklü gemilere bir dizi risk faktörü olduğunu hatırlattı. Yetkilileri gerekli önlemleri almaya ve acil durum planları hazırlamaya çağırdı.

bianet.org
"Depremin Bir Riski de Kimyasallar"

Kimya Mühendisleri Odası (KMO) İstanbul Şubesi olası bir depremde şehirde bulunan kimyasalların ciddi tehlike yaratacağını belirtti. Depremin ardından "ikincil afetler"in yaşandığını hatırlatan oda, 1999 depreminin ardından İzmit körfezinde sanayi işletmelerinden gerçekleşen sızıntılar nedeniyle denizin kirlendiğini belirtti; TÜPRAŞ rafinerisinde çıkan yangının dört gün sürdüğünü hatırlattı.

Odanın hazırladığı raporda, İstanbul Deprem Master Planı'na göre Kartal, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Bahçelievler, Pendik, Şişli gibi ilçelerde kimya ve petrol ürünleri sektörünün yoğunlaştığı görülüyor. "Bir deprem sonrasında bu ilçelerin görece kimyasallardan kaynaklı tehlikelere maruz kalma potansiyeli daha yüksektir."

Köprülerden kimyasal taşıyan araçların geçtiğini ve bunun yıllık 732 bin tona ulaştığını söyleyen rapor, yapılması planlanan üçüncü köprüyle riskin şehrin orman ve su havzalarının bulunduğu kuzeyine kayacağını ekledi.

Diğer risk faktörleri de yerleşimlerin arasına dağılmış LPG istasyonları, akaryakıt depolama ve satış alanları, boğazdan geçen kimyasal yüklü gemiler ve kimyasal kullanan üretim tesisleri.

Odanın çözüm önerileri arasında işyerlerinde sorumlu kimya mühendisi bulundurulmasının denetlenmesi ve ruhsatlandırma komisyonlarına kimya mühendislerinin de dahil edilmesi var.

Kimyasallardan kaynaklanan risklerin tespit edilmesi, bir envanter çıkarılması, acil durum planları hazırlanması da öneriler arasında.

Rapora göre, kimyasal üretim ve depolama tesislerinin yerleşim alanlarından çıkarılması da gerekli.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depremin-bir-riski-de-kimyasallar_82017.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!