Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem'in Yaraları Sarıldı, Adapazarı'nda Nüfus Arttı

Adapazarı Merkez Belediye Başkanı Süleyman Dişli, depremden sonra şehir nüfusunun arttığını söyledi. Dişli, yaptığı açıklamada, deprem yaralarının hızla sarılmasıyla bölgenin yatırım ve yerleşimde cazip hale geldiğini söyledi.

Zaman Gazetesi/Duran Savaş
Deprem'in Yaraları Sarıldı, Adapazarı'nda Nüfus Arttı

b>17 Ağustos'ta büyük yıkım yaşayan Adapazarı, yeni ve modern yerleşim alanlarıyla, tarım, üniversite ve sanayisiyle büyük ölçüde yaralarını sararak cazibe merkezi haline geldi. 2000 yılında 340 bin olan nüfusun bugün 412 bine, il geneli nüfusun ise 756 bin'den 835 bine ulaşmasını değerlendiren Süleyman Dişli, artışın temelinde, yaşanılabilir bir şehir oluşturma çalışmasının olduğunu belirtti. Dişli, deprem yaralarının iyileştirilmesi amacıyla öncelikle prefabrike yapıların kaldırılmasına ve güvenli, çağdaş yaşam alanlarının oluşturulmasına önem verdiklerini vurguladı. Göreve geldiği 2004 yılından bu yana şehir merkezinde bir daha deprem acılarının yaşanmaması için sıkı bir imar yönetmeliği uygulandığını aktaran Başkan Dişli, deprem bilincine yönelik olarak da Deprem Müzesi'nde eğitimler verildiğini kaydetti.

'İdeal Kent' adını verdiği 1.200 konutluk projenin Adapazarı'ndaki konut açığını da büyük oranda gidereceğini söyleyen Süleyman Dişli şöyle konuştu: "Biz yeni yerleşim bölgesinin gelişmesine önem veriyoruz. Bir taraftan şehir merkezinde kaçak yapılara engel olmaya çalışırken, şehrin görüntüsünü de prefabriklerden kurtarmaya gayret ediyoruz. Deprem izlerini modern şehircilikle silerken sosyal gereksinimlerle de bu gelişimi desteklemeye çalışıyoruz. Türkiye'nin ilk Deprem Müzesi'ni hayata geçirdik. Aynı anda 6 nikâhın kıyılabileceği, 500 kişinin cemiyete katılabileceği modern bir saray inşa ediyoruz. Şehir merkezinde spor kompleksi ile yeni yerleşim bölgesinde de spor salonu yapımına katkı sağlıyoruz."

Deprem bölgesindeki diğer illerde de nüfus artışı gözlendi. 2000 yılı sayımında nüfusu 1 milyon 206 bin olan Kocaeli, 2007'de 1 milyon 437 bin olurken, 314 bin nüfuslu Düzce 323 bine, 168 bin nüfuslu Yalova ise 181 bine yükseldi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depremin-yaralari-sarildi-adapazarinda-nufus-artti_59033.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!