Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Depremzede Unutuldu, Konutlar Seçim Malzemesi Oldu

6 Şubat depremlerinin ardından yıkılan binalar yerine yapılan konutlar seçim malzemesi haline getirilirken halk yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor. Yurttaşlar afet bölgesindeki sürecin yönetilemediğini söylüyor.

yapi.com.tr
Depremzede Unutuldu, Konutlar Seçim Malzemesi Oldu (Fotoğraf: AA)

Kahramanmaraş merkezli depremlerinin üzerinden yaklaşık 14 ay geçmesine karşın bölgedeki sorunlara çözüm bulunamıyor. Kentlerde yıkılan binalar yerine inşa edilen konutlar AKP iktidarı tarafından seçim malzemesi haline getirilirken yurttaşlar konteynerlerde yaşam mücadelesi veriyor.

BirGün’den İlayda Kaya’nın haberine göre; depremden en çok etkilenen kentlerden biri olan Hatay’da yağışların artmasıyla birçok konteyner ve yollar sular altında kaldı, konteynerlerde hizmet vermeye çalışan Aile Sağlık Merkezlerini de su bastı. Öte yandan geçen haftalarda da birçok konteyner başta elektrik akımları olmak üzere pek çok sebepten yangınla küle döndü. “Burası siyaset üstü tutulmalıydı. Bizim can güvenliğimiz yok, evimiz yok” diyen afetzedeler AKP iktidarının süreci yönetemediğine dikkat çekti.

Yurttaşlar kaygılı
Hatay Depremzede Derneği
üyeleri, eğitimden altyapıya sağlıktan barınmaya sorunların ilk günkü gibi durduğunu söyledi. Dernek Başkanı Ekrem Deveci yaptığı açıklamada, “Maalesef insanlar hâlâ geçici barınma merkezlerinde. Konteyner kentlerdeki durum artık kalıcı barınma merkezlerine dönüştü. Yurttaşlar umutlarını kaybetti. ‘Biz ne kadar daha konteynerlerde kalacağız’ diye soruyorlar. Geçici barınma merkezleri de yangınlar ya da sel sularıyla ciddi hasarlar görüyor.” diye konuştu.

“Buradaki sorunlar görmezden geliniyor ya da konutlar başta olmak üzere birçok konu seçim malzemesi haline getiriliyor.” diyen Deveci, “Bölge unutuldu. İktidar partileri seçime odaklı bir kampanya yürütüyor. Sorunları görmezden gelerek sadece seçimi kazanma doğrusunda hareket ediliyor. Kalıcı barınma noktasında altı dolu olmayan, temellendirilmeden sadece insanların acıları üzerinden pirim yapmaya çalışan bir siyasi zihniyetle karşı karşıyayız. Burada halkın gündemi seçim değil. Önce buradaki problemlerle mücadele edilmeli.” ifadelerini kullandı.

Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Sevdar Yılmaz da selden sonra konteynerlerdeki ASM’lerin hizmet veremediğini ve su baskınlarının yaşandığını anımsatarak, “İnsanların bir an önce kalıcı konutlara geçmesi gerekiyor. Konteynerler uzun süreli yaşamlar için sağlık açısından elverişli değil. Bir an önce konteyner çöplüğünden kurtulmamamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depremzede-unutuldu-konutlar-secim-malzemesi-oldu_202306.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!