Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Depremzedenin Yeri Kalp Atışlarından Bulunacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, yeni aldığı "harekete ve ısıya duyarlı bio-radar" cihazı ile enkaz altında sesini duyuramayacak durumda olan depremzedelere kalp atışlarını dinleyerek ulaşacak. İtfaiye Daire Başkanlığı, büyük risk grubunda yer alan kentte, deprem sonrasında kayıpları en aza indirmek için "bio-radar" cihazı alarak tatbikat

Yeni Asır Gazetesi
Depremzedenin Yeri Kalp Atışlarından Bulunacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, yeni aldığı "harekete ve ısıya duyarlı bio-radar" cihazı ile enkaz altında sesini duyuramayacak durumda olan depremzedelere kalp atışlarını dinleyerek ulaşacak. İtfaiye Daire Başkanlığı, büyük risk grubunda yer alan kentte, deprem sonrasında kayıpları en aza indirmek için "bio-radar" cihazı alarak tatbikat çalışmalarına başladı.

Sinyal gönderiyor

İhtiyaç durumunda, enkaz ya da göçük altındaki canlıları harekete ve ısıya duyarlı bio-radar cihazıyla kolayca tespit etmek mümkün olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Fuat Barandır, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, arama kurtarma faaliyetlerini sürekli daha ileri seviyeye taşıdıklarını belirtti. Barandır, "Bio-radar cihazı ile zaman kaybını en aza indireceğiz. 59 bin euro değerindeki bio-radar, taşınabilir bir bilgisayar ve ona kablo ile bağlı özel bir antenden oluşuyor. Cihaz, 1 metre kalınlığındaki bir duvarın arkasında bulunan canlıyı tespit edebiliyor. Normal kalınlıktaki duvarın arkasından ise 5 metre uzaklıktaki alanı tarayabiliyor ve canlıyı bulduğunda 12 metre uzaklığındaki bilgisayara sinyal gönderiyor" dedi.

Bilgisayar sistemi

17 Ağustos 1999'da Gölcük'te meydana gelen ve binlerce insanın ölümüyle sonuçlanan depremin etkilerini hatırlatan Barandır, "Bu üzücü olaydan sonra uzun süre hepimizin kulağında 'Sesimi duyan var mı?' sözleri yankılandı. Bundan sonra, istenmeyen durumlarla karşılaştığımızda, enkaz altında yatan ve kurtarma ekiplerine sesini duyurma imkanı bulunmayan kişilerin kalp atışını göğsün inip çıkma hareketinden dahi algılayan bio-radar cihazıyla hızla tespit edebileceğiz. Depremzedeye çok yakın olunması durumunda, kalp atışı bilgisayara sesli olarak bile ulaşabiliyor. Ama umarız, bu cihazı kullanmaya hiçbir zaman ihtiyaç olmaz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depremzedenin-yeri-kalp-atislarindan-bulunacak_82012.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!