Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dere Yataklarına İskan Yapılmayacak

Aydın İl Özel İdaresinde, Vali Coş'un başkanlığında, dere yataklarına yapılan iskanlarla ilgili olarak kaymakamlara ve belediye başkanlarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Coş, DSİ tarafından yapılan tarama çalışması sonucunda, dere yataklarının kapatılması nedeniyle sel tehlikesi ile karşı karşıya kalan

ntvmsnbc
Dere Yataklarına İskan Yapılmayacak

Aydın İl Özel İdaresinde, Vali Coş'un başkanlığında, dere yataklarına yapılan iskanlarla ilgili olarak kaymakamlara ve belediye başkanlarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Coş, DSİ tarafından yapılan tarama çalışması sonucunda, dere yataklarının kapatılması nedeniyle sel tehlikesi ile karşı karşıya kalan belediyelerden sorunu çözmeleri için bir an önce harekete geçmelerini istedi.

Vali Coş, söz konusu belediyeleri Kaymakamlıklar aracılığı ile uyardıklarını belirterek, dere yatağına yapılmış iskanları yasal şartlar doğrultusunda yıkacaklarını bildirdi.

Yasal şartlar elvermediği için yıkılamayacak olan iskanlarda ise taşınmaz sahipleri ile konuşarak ikna yoluna gideceklerini dile getiren Hüseyin Avni Coş, şunları kaydetti:

"Bundan sonra yeni yapılacak olan iskanların dere yataklarına yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Yasalar çerçevesinde elimizden ne geliyorsa onu yaparız. Vatandaşlarımız da bilinçli olsun, dere yataklarına yapılan iskanlarda faciayı beklemesin. Dere yatağı çeşitli nedenlerle kapatılan belediyelerimiz, bu sorunu çözmek için DSİ'den yardım alabilirler. Devlet olarak bir vatandaşımızın dahi zarar görmesini istemeyiz."

Çok yağışlı sezonun geleceği eylülden belli olur

Toplantıda konuşan DSİ 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap da, konuyla ilgili Başbakanlık genelgesinin İstanbul ve Tekirdağ'da yaşanan sel felaketlerinin ardından yayımlandığını hatırlatarak, genelgeyi Valilikler, Kaymakamlıklar ve belediye başkanlıklarına gönderdiklerini söyledi.

Valilik aracılığı ile gönderdikleri uyarı yazısında da kapalı dere yataklarının üzerlerinin açılmasını, açık olanlarının içine moloz, taş, pislik dökülmüş ise temizlemeleri gerektiğini bildirdiklerini ifade eden İndap, "Bu derelerin üzerlerinin kapatılması, içerilerine inşaatlar yapılması, İstanbul'da gördüğünüz olayların meydana gelmesine yol açıyor" diye konuştu.

DSİ olarak 55 yıldır, derelere girilmemesi ve derelerin kapatılmaması konusunda uyarılarda bulunduklarını, ancak buralara evlerin, iş yerlerinin yapıldığını dile getiren İndap, çok yağışlı bir sezonun geleceğinin eylül ayından belli olduğunu, bu nedenle herkesin dikkatli davranması gerektiğini ifade etti.

Halil İbrahim İndap, "Suyun hafızası olduğu gibi, kira da toplar. Siz orada üç, beş, on, yirmi yıl kira vermeden kalırsınız, ancak derenin suyu buraları basarak, kirasını bu şekilde tahsil eder. Hem de canınızı almak suretiyle. Eğer bu ilçe, belde ve köylerin geleceğini düşünüyorsak, bu derelerde çok dikkatli olmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

DSİ mahkemeleri kaybetti

İndap, bölge müdürlükleri tarafından Aydın'daki yerleşim yerlerindeki dere yataklarında durum taraması yapıldığını, tarama sonucunda Aydın merkeze bağlı Umurlu, Koçarlı, Bağarası, Söke, Söke-Yenidoğan, Kuşadası ve Sultanhisar ilçelerindeki dere yataklarının kapatıldığının tespit edildiğini ifade etti.

Dere yatağına iskan ruhsatı veren bir çok belediyeyi daha önce mahkemeye verdiklerini, ancak davaların hepsini kaybettiklerini dile getiren Halil İbrahim İndap, "Biz taraf olduğumuz için mahkemelerde bilirkişi olarak başka bir yerden bir kişi seçiliyor. Bilirkişiler de bu işlerin ehli olmadığı için DSİ'nin aleyhine karar veriyor, ama iki gün sonra buralarda taşkın, sel olunca sorumlusu
o bilirkişi olmuyor. Herkes elini taşın altına koysun" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dere-yataklarina-iskan-yapilmayacak_73718.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!