Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Derhal Ulusal Afet Konseyi Kurulmalı"

ŞPO konseyin genişletilmiş bir kapsamda "Ulusal Afet Konseyi - UAK" adı altında idari ve mali açılardan özerk, çok disiplinli ve rotasyonlu bir üye kompozisyonuna sahip, yani lağvedilmiş bulunan Konseyin tüm özelliklerini taşıyan bir kuruluş olarak acilen kurulmasını talep ediyor.

bianet.orgehir Plancıları Odası (ŞPO) Ulusal Deprem Konseyi'nin (UDK) asıl nedeninin UDK'nin özgün ve özerk yapısı, çalışmaları ve yerinde yaptığı uyarılar olduğunu söyledi. ŞPO konseyin genişletilmiş bir kapsamda "Ulusal Afet Konseyi - UAK" adı altında idari ve mali açılardan özerk, çok disiplinli ve rotasyonlu bir üye kompozisyonuna sahip, yani lağvedilmiş bulunan Konseyin tüm özelliklerini taşıyan bir kuruluş olarak acilen kurulmasını talep ediyor.

"Dünya Bankası-İMF yönlendirmeli yeni kurumlar ortaya çıkıyor"
ŞPO bugün (9 Mart) yaptığı yazılı açıklamada son 25 yılda afet yönetimi ve şehircilik üzerine çalışan kurumların ortadan kaldırıldığına dikkat çekti ve o süreci şöyle özetledi:

- 1983' de afet yönetimi ve şehircilik bakanlığı olarak kurulmuş olan İmar ve İskân Bakanlığı atıldı ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile birlikte lağvedildi.

- 2001'de IMF politikaları uygulanarak Afetler Fonu ve Deprem Fonu ortadan kaldırıldı.

- 2003'de Konut Müsteşarlığı lağvedildi.

- 2004'de Arsa Ofisi lağvedildi.

- 2007'de ise Ulusal Deprem Konseyi, konsey üyelerine dahi bilgi verilmeksizin kurumsal yaşamına son verildi.

ŞPO şimdi İller Bankasının ortadan kaldırılmasından endişeli ve ulusal düzeydeki kuruluşların ortadan kaldırılırken son dönemde Dünya Bankası ve IMF'den icazetli yeni kuruluşların oluşturulmaya başlandığını söylüyor.

Ulusal Deprem Konseyi neler yaptı ve neden lağvedildi?
ŞPO'nun UDK'nin lağvedildiği tarihe kadar yaptığı çalışmalarda çeşitli çevreleri eleştirmesi, uyarılar yapması ve kamuoyunun bilgilendirilmesinde oynadığı etkin rolün lağvedilmesinde de faktör olduğunu savunuyor.

Her açıklamasıyla kamu ve sivil kesimde bazı çevreleri tedirgin etmiş ve tasfiye edilmesine adım adım yaklaştı. Felaket tüccarları, deprem ulemaları, şan, şöhret ve medya meraklısı depremcilerin felaket spekülasyonlarına karşı yaptığı bilimsel açıklamalarla kamuoyunun aydınlanmasını sağladı."

"UDK lağvedilmeden yeniden yapılandırılamaz mıydı?"
ŞPO UDK'nın açıklamaları ve uyarılarıyla medyayı, medya düşkünü depremcileri, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nı, Devlet Planlama Teşkilatını (DPT), Başbakanlığı ve Dünya Bankası'nı uyardığını, eleştirilerde bulunduğunu ve deprem tehlikesine karşı hazırlamış olduğu "Deprem Zararlarını Azaltma Ulusal Stratejisi" raporuyla ivedi önlemler almaya davet ettiğini hatırlattı.

"UDK, Başbakanlığın bir genelgesiyle lağvedilmiştir. Buna ilişkin olarak hükümet tarafından 'Konseyin daha işlevsel, etkin ve verimli çalışması, ilgili kurum ve kuruluşlarla koordinasyonunun artırılması amacıyla yeni bir çalışma başlatılmış ve tamamlandığında kamuoyuyla paylaşılacaktır' açıklaması getirilmiştir" diyen ŞPO şöyle soruyor:

- Konseyin daha işlevsel, etkin ve verimli çalışması ve kuruluşlarla koordinasyonunun artırılması amaçlanıyorsa neden yapılacağı söylenen bu çalışmalarda deprem konusunda deneyimli uzman UDK üyelerinden yararlanılmadı?

- Konseyin yeniden yapılandırılarak, daha işlevsel, etkin ve verimli çalışmasının sağlanması önerisi, Konsey tarafından ilgili Bakan'a da sunulmuş olmasına rağmen, Konsey neden lağvedildi?

- UDK lağvedilmeden konseyin yeniden yapılanması çalışmaları paralel sürdürülemez miydi?

"Afet yönetimi ve şehircilikten sorumlu kuruluşlar tek çatı altında toplanarak yeniden yapılandırılmalı ve Şehircilik ve Planlama Bakanlığı kurulmalı" diyen ŞPO'nun talebi şöyle:

"Yürürlükteki imar yasası yerine uygulama araçları ve finansal kaynakları içeren bütüncül bir şehircilik ve planlama yasası katılımcı yöntemlerle hazırlanmalıdır. Bu reformun bir parçası olarak "Ulusal Afet Konseyi" de şehircilik sisteminin yeniden yapılanmasında yerini almalıdır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/derhal-ulusal-afet-konseyi-kurulmali_52550.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!