Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Derince Limanı, Dolgu ile 3 Kat Büyütülecek

Özelleştirilen Derince Limanı, deniz dolgusu ile 3 kat büyüyecek.

yapı.com.tr
Derince Limanı, Dolgu ile 3 Kat Büyütülecek

Özelleştirilen Derince Limanı'nın işletme hakkını 543 milyon ABD Doları karşılığı 39 yıllığına satın alan Safi Holding'e bağlı Safiport, 450 bin metrekare olan kullanılabilir liman alanını deniz dolgusu ve ilave rıhtımlarla 3 kat büyüterek 1 milyon 200 bin metrekareye çıkarmak için çalışma başlattı. Dünya Gazetesi'nin haberine göre, firma, bu amaçla bir İngiliz firmasıyla master plan servis anlaşması yaptığını duyurdu.

Özelleştirme aşamasında sık sık protesto gösterileri de yapılan ve Türkiye'nin en büyük, en hareketli limanlarından biri olan Derince Limanı'nın işletme hakkı, Özelleştirme İdaresi tarafından 39 yıllığına Safiport firmasına satılmıştı.  

Özelleştirmeden sonra Safiport Derince Uluslararası Limanı adını alan ve ro-ro, proje kargo, dökme yük, genel kargo, sıvı dökme yük, konteyner ve vagon gibi her türlü kargo çeşitlerine hizmet verilen limanda Türkiye'nin en büyük uluslararası limanı olma yönünde çalışma başlatıldı.

 


Safiport'tan yapılan açıklamada,  devir tarihinden itibaren altı aylık süre sonrası büyük liman yapılandırma planı için uluslararası görüşmeler gerçekleştirildiği, e Multi-purpose (çok amaçlı) bir liman için master plan ihalesi ile dünyanın önde gelen 14 danışman firmasıyla görüşüldüğü belirtildi. Son olarak liman yapılandırması alanında dünyanın en büyük limanlarına hizmet vermiş olan İngiliz danışman firması ile master plan servis anlaşması sağlandığı açıklandı.

1 milyon 200 bin metrekare

Safiport Derince Limanı'nda şu anda mevcut kullanılan 450 bin metrekarelik liman alanını, deniz dolgusu ve ilave rıhtımlarla genişleterek 1 milyon 200 bin metrekare saha kapasitesine çıkartmanın hedeflendiği bildirildi. Limanda başlanacak olan yapılandırma çalışmalarının, mevcut liman operasyonunu aksatmayacak şekilde tamamlanacağı da belirtilen açıklamada,  limanda bulunan mevcut toplam 4 bin 500 metrekarelik  kapalı antrepoların sayısının arttırılacağı, genişleme çalışmaları sayesinde her bir yük çeşidi için rıhtımlar sınıflandırılarak konteyner hacminin 2 milyon 500 bin TEU'ya, dökme yük kapasitesinin 10 milyon ton/yıla  katlı otopark projesi ile de araç sayısının  1 milyon 500 bin adete çıkartılması hedefleniyor.

Safi Holding bünyesinde yer alan Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş., 25 Şubat 2015 tarihinde 543 milyon Amerikan Doları'nı T.C. Başbakanlık Özelleştirme Başkanlığı'na peşin ödeyerek limanı teslim almıştı.  

Derince Limanı, 2 Mart 2015 tarihi itibari ile Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. tarafından işletiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/derince-limani-dolgu-ile-3-kat-buyutulecek_135448.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!