Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deriner Barajı’nın Yapımı Sürecek

Kredi sebebiyle inşaatı durduralan Derinej Barajı’nın yapımına devam edilecek. DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu gerekli kredi için Ali Babacan’ın ona

Zamanb>Kredi sebebiyle inşaatı durduralan Derinej Barajı’nın yapımına devam edilecek. DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu gerekli kredi için Ali Babacan’ın onay verdiğini açıkladı.

Deriner Barajı inşaatı kaldığı yerden devam edecek. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Veysel Eroğlu, inşaat ile ilgili kredi sorunun çözümlendiğini açıkladı.

DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü bünyesindeki inşaatları ve çalışmaları yerinde incelemek üzere Artvin’e gelen DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu, müjdeli haberler verdi. Beraberindeki DSİ Genel Müdür yardımcıları ve DSİ 26. Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle birlikte Artvin Valisi Orhan Kırlı’ya yaptığı ziyaretin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu, Deriner Barajı inşaatının kaldığı yerden devam edeceğini açıkladı. Genel Müdür Eroğlu, “Deriner Barajı inşaatında 23 kilometresi varyant, 3 kilometresi de servis yolu olmak üzere 26 kilometrelik yolu karayollarının yapması gerekliydi. Ancak bu yolu çeşitli nedenlerle DSİ yapmıştır. Bu da dolayısıyla baraj inşaatında keşif artışına neden olmuştur. Böylelikle de yeni bir krediye ihtiyaç duyulmuştur. Sorun buradan kaynaklanmıştı.” dedi. Karayollarını yapması gereken yolları DSİ’nin yapmasından kaynaklanan keşif artışı için gerekli olan 230 milyon dolarlık sendikasyon kredisine Hazine’den sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan’ın imza attığını dile getiren Eroğlu, çalışmaların başlamasından bir sorun kalmadığını, müsaade yazısı yazıldığını ve kredi görüşmelerine yeniden başlandığını belirtti.

Türkiye’nin 2006 enerji sıkıntısı çekmemesi için barajların yapımının daha da hızlanması gerektiğini vurgulayan Eroğlu, basın mensuplarının baraj inşaatının başlama tarihi ve çıkarılan işçilerin durumları konusundaki sorularına, “Bu yıl sonuna kadar başlayacağını düşünüyorum. Baraj inşaatından çıkarılan işçilerin tekrar işe alınmaları konusunda ise bizim müteahhit firmaya baskı yapmamız imkansız. Şirket eğer ihtiyaç varsa alabilir. Bir ihtiyaç olduğu gözleniyor. Baraj yeniden işçi alımına başlayacaktır.”şeklinde cevap verdi.

Yusufeli Barajı’nın yapılıp yapılmayacağı ve ne zaman başlanacağı konularındaki sorulara da cevap veren Veysel Eroğlu, önceliğin Deriner, Borçka ve Muratlı barajlarında olduğunu hatırlatarak, “Yusufeli barajı ile ilgili görüşmeler devam ediyor. Bu konuda valilik ilçe için yeni yerleşim yeri belirleyecek. Bu çalışmalar netleşince basın bilgilendirilecektir. Ancak şunu net olarak söyleyebilirim ki, Yusufeli barajı kesinlikle yapılacaktır.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deriner-barajinin-yapimi-surecek_5783.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!