Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dev Çadırkente Yapılacak Arıtma Tesisi SİT'e Takıldı

Marmaris'in doğa cenneti, birinci derece doğal SİT bölgesi Çubucak mevkiinde, yaz aylarında 5 bin kişinin yaşadığı orman kampı arıtma komedisine sahne oldu. Duş ve tuvaletlerin yetersiz kaldığı, atıkların fosseptik çukurlarında biriktirildiği Türkiye'nin en büyük çadırkentinde arıtma tesisi kurmak isteyen Milli Parklar Şefliği'nin üç yıldır

Yeni Asır Gazetesi
Dev Çadırkente Yapılacak Arıtma Tesisi SİT'e Takıldı

Marmaris'in doğa cenneti, birinci derece doğal SİT bölgesi Çubucak mevkiinde, yaz aylarında 5 bin kişinin yaşadığı orman kampı arıtma komedisine sahne oldu. Duş ve tuvaletlerin yetersiz kaldığı, atıkların fosseptik çukurlarında biriktirildiği Türkiye'nin en büyük çadırkentinde arıtma tesisi kurmak isteyen Milli Parklar Şefliği'nin üç yıldır sürdürdüğü girişim, SİT'e takıldı. Projeye izin çıkmayınca, zaman zaman fosseptiklerin taştığı, pis kokunun yayıldığı çadırkent, pis kokular içinde kaldı.

1971 yılında kurulan, daha çok sabit gelirli yerli tatilcileri ağırlayan Çubucak Mesire Yeri'ne ilgi her yıl artınca, 55 tuvalet ve 40 duş yetersiz kalmaya başladı. Marmaris Milli Parklar Şefliği, hafta sonlarında günübirlik tatil için yöreye gelen ziyaretçilerlerle birlikte 5 bin kişinin yaşadığı, denize sıfır çadırkente arıtma tesisi kurulması için girişim başlattı. 600 çadır ve 60 karavanda yaşayan tatilcilerin zaman zaman fosseptik taşkınları ve pis kokudan duyduğu rahatsızlığı, duş ve tuvalet sırası sıkıntısını da ortadan kaldıracak proje, üç yıl önce gündeme geldi. Ancak Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan izin çıkmadı.

Kurul, Çubucak'a "paket" türü bir arıtma tesisi yapılabilmesi için, bölge doğal SİT olarak tescil edilmeden önce inşa edilen yerlerin ruhsatlandırılıp ruhsatlandırılmayacağının netleştirilmesini istedi.

14 aydır beklemede

Vaziyet planı geçen yıl Temmuz ayında Milli Parklar Şefliği tarafından İl Özel İdaresi ile kurula gönderildi. Özel İdare, Milli Parklar Şefliği'ne gönderdiği yazıda, Çubucak mesire yerinde yapılacak incelemenin ardından bir karar verileceğini bildirmesine rağmen 14 aydır işlem yapılmadı.

Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan, doğal doku korunmaya çalışılırken, yine aynı dokunun, çevrenin kirletildiğini söyledi. Ersan, "İnsan sağlığı da riske atılıyor. Bu projeyi reddeden mantık, korumaktan ziyade zarar verir" dedi.

Çubucak'ta binlerce insan yaşıyor

Marmaris-Datça Karayolu üzerinde 930 dönüm arazi üzerinde bulunan Çubucak Orman Kampı'na yaklaşık 30 yıldır gelenler, burada tanışıp evlenerek çocuk sahibi olanlar da var. Marmaris'in Hisarönü köyü yakınlarındaki Çubucak Orman Kampı, 600 çadır ve onlarca kapasitesiyle yaklaşık binlerce kişiyi barındırıyor. Çam ağaçlarıyla örtülü, havadan görünmeyen kampın 900 metrelik sahili bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dev-cadirkente-yapilacak-aritma-tesisi-site-takildi_72121.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!