Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dev Tapınağı 'Eritmiş'ler!

Büyük depremlerle yıkılan Hadrianus Tapınağı'nın 17 metrelik devasa mermer sütunlarına nasıl ortadan yok olduğu ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Dev Tapınağı 'Eritmiş'ler!

DHA'nın haberine göre, Balıkesir’in Erdek ilçesindeki Kyzikos Antik Kenti’nde kazıların 9’uncu yılı tamamlanıyor. Bu yılki kazılarda antik kentteki ünlü Hadrianus Tapınağı’nın mermerlerinin yakılıp kireç haline getirildiği 2 kireç kuyusu ortaya çıkarıldı.

Ocaklardan birinin Ortaçağ’da diğerinin ise Cumhuriyet döneminde açıldığı tahmin ediliyor.

Kazı Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Korkmaz Meral, "Bunlara baktığımız zaman ister istemez tapınak kalıntılarının neden bu kadar azaldığını ve tahribatın boyutlarını görebiliyoruz" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Meral’in verdiği bilgiye göre bugüne kadar yapılan kazılarda, 40 sütunu olan Hadrianus Tapınağı'ndan tek sütun başlığı ortaya çıktı. Meral, "Bugüne kadar yaptığımız kazılarda daha çok sütun başlığı ortaya çıkması gerekirdi. Bu kadar büyük boyutlu yapıdan az sayıda kalıntı çıkması da ister istemez o dönemden itibaren tahribatın ne kadar üst düzeyde olduğunu gösteriyor. Zaten doğal tahribatlar var, depremler var, ama bir de kireç ocağı şeklinde kullanılınca, ister istemez tapınaktan büyük miktarda malzemenin kaybolduğunu görebiliyoruz" dedi.

Roma dünyasının en büyük sütün başı kaldı yadigar...

Kyzikos’ta 9 yıldan bu yana sürdürülen kazılarda tapınağa ait mermer basamaklar, 3 giriş kapısı olan ve kilise olduğu tahmin edilen bir yapı, Pithos denilen küp şeklinde erzak deposu, 17 metre yüksekliğindeki dev sütunların, 2.25 metre çapındaki tamburları, tapınağa ait mermer çatı kiremidi, frizler, içinde 10 kişinin hediyeleriyle birlikte gömülü olduğu bir lahit mezar, Roma dünyasının en büyük sütün başı, Kyzikos paraları, aslan başlı su olukları ve tapınağın 116 metre olan gerçek boyutu ortaya çıkarıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dev-tapinagi-eritmisler_124715.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!