Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Devir Tasarruf Devri...

Küresel ekonomik krizin etkilerinin hissedilmeye başlandığı son günlerde, enerjiden gıdaya kadar her alanda tasarruf yapılması zorunlu hale geldi. Elektrik ve doğalgaza da yapılan son zamlar faturaları da iyice şişirdi. Elektrikte dokuz aylık artış yüzde 65'i, doğalgazda ise yüzde 50'yi geçti. Basit önlemler sayesinde aylık 300-400 YTL'yi bulan

Milliyet Gazetesi
Devir Tasarruf Devri...

Küresel ekonomik krizin etkilerinin hissedilmeye başlandığı son günlerde, enerjiden gıdaya kadar her alanda tasarruf yapılması zorunlu hale geldi. Elektrik ve doğalgaza da yapılan son zamlar faturaları da iyice şişirdi. Elektrikte dokuz aylık artış yüzde 65'i, doğalgazda ise yüzde 50'yi geçti. Basit önlemler sayesinde aylık 300-400 YTL'yi bulan elektrik, su ve doğalgaz faturası 200 yeni liraya düşebilir.

AA muhabirinin Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) yayınlarından derlediği bilgilere göre, kullandığı enerjinin yüzde 25’ini tasarruf edebilecek potansiyele sahip olan Türkiye’de bu oran konutlarda yüzde 35’e kadar ulaşıyor. Enerji tüketiminde yüzde 25 oranındaki tasarruf ise 11 milyon 500 bin ton petrole karşılık geliyor. Konutlarda ısıtma ve aydınlatmada kullanılan enerjinin yüzde 35’i israf ediliyor. Bu oran tasarruf edildiğinde 100 YTL’lik bir fatura 65 YTL’ye kadar düşebiliyor.

Akkor flamanlı 100 wattlık normal bir ampulle bir ailenin aylık tüketimi 100 kilowatsaate (kwh) ulaşırken, aynı ışığı veren kompakt fluoresan ampul kullanıldığında aylık tüketim 20 kilowat saate kadar düşebiliyor. Türkiye’de tüketilen toplam elektrik enerjisi içinde aydınlatmanın payının yüzde 25 civarında olduğu düşünüldüğünde, ülke genelinde 1 milyar 120 milyon kilowatsaat elektrik tasarruf edilmiş oluyor.

Konutlarda alınacak küçük tasarruf tedbirleri ile faturaların düşmesi sağlanabiliyor. Örneğin, elektrik ocaklarında kullanılan tencere çapının ocak çapından büyük olması yüzde 30, yemek ısıtmada mikrodalga fırın kullanılması ise yüzde 60-65 oranında enerji tasarrufu sağlıyor. Tencere ve tavaları uygun kapaklarla iyi kapatmak buhar enerjisinden yüzde 60 tasarruf edilmesini sağlıyor. Sebze ve patates haşlarken düdüklü tencere kullanılması ve az su konulması ile yüzde 50-70 oranında enerji tasarruf edilmiş oluyor. Fırının pişirme süresinden önce kapatılması halinde 5-10 dakikalık tasarruf sağlanabiliyor. Mutfağın gün ışığıyla aydınlatılması yüzde 15, klimaların bakım ve temizliğine dikkat edilmesi ve 10 yaşından sonra değiştirilmesi ise yüzde 40 tasarruf sağlıyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/devir-tasarruf-devri-_64375.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!