Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Devlet Bakanı Bal: Her yıl bir milyon konuta ihtiyaç var

Devlet Bakanı Faruk Bal, Türkiye'nin "konut haritasını" çıkardıklarını belirterek, yılda bir milyon konuta ihtiyaç olduğunu söyledi. Bakan Bal, Devle

Dünya Gazetesi/30.09.2002evlet Bakanı Faruk Bal, Türkiye'nin "konut haritasını" çıkardıklarını belirterek, yılda bir milyon konuta ihtiyaç olduğunu söyledi.
Bakan Bal, Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Kenan Tanrıkulu ile İzmir'in Karşıyaka İlçesi'ndeki Mavişehir'de, 122 villanın ikmal inşaatının başlatılması törenine katıldı.

Bakan Bal, burada yaptığı konuşmada Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) geçmişte verdiği kredilerin, bugünkü yönetim yapısını bozduğunu öne sürdü ve şunları söyledi: "TOKİ, Ankara Eryaman'da birinci grupta ev alanlardan aylık geri ödeme olarak, 119 bin lira tahsil ediyor. Beşinci etap konutlardan ise aylık 500 milyon lira alıyor. İki etap arasında 12 yıllık süreçte, kredi yok olmuş, gitmiş. Biz, şimdi bunu düzeltmeye çalışıyoruz. Devlet müteahhitlik ve müşavirlik hizmetinden çekilmelidir."

Türkiye'nin "konut haritası"nı çıkarttıklarını hatırlatan Faruk Bal, yüzde 2 nüfus artışıyla, yılda bir milyon konuta ihtiyaç olduğunu vurguladı. Bakan Bal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Belediye kaynaklı kooperatiflere, konut kooperatiflerine, bu yıl 200 trilyon lira kaynak aktardık. Konut başına, 14 milyar lira kredi veriyoruz. Bu da Cumhuriyet tarihinden bu yana, konut başına verilen en yüksek kredidir. 76 bin konutun, bu şekilde bitmesi planlanıyor. TOKİ, 20 trilyon lira eksi bütçeden, 200 trilyon lira kredi verir hale geldi."

http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-bakani-bal-her-yil-bir-milyon-konuta-ihtiyac-var_1907.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!