Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Devlet İhalelerinde Eşik Değerler, Yüzde 13.9 Arttırıldı

Kamu İhale Kurumu'nun, yasa gereği önceki yıl TEFE artışına göre yeniden belirlediği eşik değer ve parasal limitlere ilişkin tebliği Resmî Gazete'd

İBB
Devlet İhalelerinde Eşik Değerler, Yüzde 13.9 Arttırıldı

Kamu İhale Kurumu'nun, yasa gereği önceki yıl TEFE artışına göre yeniden belirlediği eşik değer ve parasal limitlere ilişkin tebliği Resmî Gazete'de yayımlandı.

Kamu kurum ve kuruluşlarının ihalelerinde uyacakları eşik değer ve parasal limitler ile ihalesiz yapabilecekleri alımlara ilişkin limitler yüzde 13.9'luk 2003 yılı toptan eşya fiyat artışı oranında arttırılarak yeniden belirlendi.

Kamu İhale Kurumu'nun, yasa gereği önceki yıl TEFE artışına göre yeniden belirlediği eşik değer ve parasal limitlere ilişkin tebliği Resmî Gazete'de yayımlandı. Söz konusu eşik değerler ve parasal limitler 1 Şubat'tan itibaren geçerli olacak.

KİT'ler, iktisadi devlet teşekkülleri ile yüzde 50'den fazla hissesi kamuya ait kuruluşların ticari ve sınai faaliyetleri çerçevesinde; doğrudan mal ve hizmet üretimi ya da ana faaliyetlerine yönelik ihtiyaçlarının karşılanması için yasaya tabi olmadan yapacakları alımlara ilişkin limit, 2 trilyon 928 milyar liradan 3 trilyon 335 milyar 7 milyon liraya yükseltildi. Hazine garantisi veya doğrudan bütçenin transfer tertibinden aktarmayla finanse edilenler bu uygulamanın dışında yer alıyor.

Genel bütçeye dahil daireler ve katma bütçeli idarelerin 398 milyar 685 milyon, yasa kapsamındaki diğer idarelerin 664 milyar 475 milyon lira ya da daha yüksek tutarlı mal ve hizmet alımları ile yasa kapsamındaki idarelerin 14 trilyon 618 milyar 461 milyon lira ve üzerindeki yapım işlerine ilişkin ihaleler, açık ihale usulüyle yapılıyorsa ihale tarihinden en az 40 gün önce Resmi Gazete'de en az bir defa yayımlanacak. Bu kapsamda belli istekliler arasında ihale yöntemiyle yapılan ihalelerin ön yeterlik ilanları, son başvuru tarihinden en az 14 gün, pazarlık usulüyle yapılacak olanların ilanları ise en az 25 gün önce yapılacak.

Yaklaşık maliyeti bu eşik değerlere eşit veya bu değerleri aşan belli istekliler arasında yapılacak ihalelerde ön yeterlik değerlendirmesi sonucunda yeterliği belirlenen adaylara ihale gününden en az 40 gün önce davet mektubu gönderilmesi zorunluluğu bulunuyor.

Yaklaşık maliyeti bu eşik değerlerin altında kalan ihalelerden 43 milyar 499 milyon liraya kadar olan mal ve hizmet alımları ile 86 milyar 999 milyon kadar olan yapım işlerinin ihalesi, ihale tarihinden en az 7 gün önce ihalenin ve işin yapılacağı yerde çıkan gazetelerin en az ikisinde; 43 milyar 499 milyon lira ile 86 milyar 999 milyon lira arasındaki mal ve hizmet alımları ile 86 milyar 999 milyonla 725 milyar lira arasında yapım işleri ihale tarihinden en az 14 gün önce Resmi Gazetede ve işin yapılacağı yerde çıkan gazetelerin birinde ilan edilecek.

Yaklaşık maliyeti 86 milyar 999 milyonun üzerinde ve eşik değerin altında olan mal veya hizmet alımları 725 milyarın üzerinde ve eşik değerin altında olan yapım işlerinin ihalesinin de ihale tarihinden en az 21 gün önce Resmi Gazetede ve işin yapılacağı yerde çıkan gazetelerin birinde en az bir defa yayımlanarak ilan edilmesi gerekiyor.

İdarelerin pazarlık usulüyle yapabilecekleri alımlara ilişkin limit de 63 milyar 652 milyon liradan 72 milyar 499 milyon liraya çıkarıldı. İdarelerin ilan yapılmaksızın ve teminat aranmaksızın doğrudan temin yoluna başvurabileceği alımlarına ilişkin tutarlar da artırıldı. Büyükşehir belediyesi sınırları dahilinde bulunan idarelerin 21 milyar 749 milyonu, diğer idarelerin 7 milyar 249 milyonu aşmayan ihtiyaçları için yapılacak alımlar ile temsil ağırlama faaliyetleri kapsamındaki konaklama, seyahat ve iaşeye ilişkin alımlar bu yöntemle yapılabilecek.

Sözleşme bedeli, mal veya hizmet alımı ihalelerinde 1 trilyon 450 milyar 3 milyon, yapım ihalelerinde ise 2 milyar 900 milyar 7 milyon lirayı aşan ihalelere ilişkin ihale sonuçları, sözleşmenin Sayıştay Başkanlığı'nca tescilinin idareye bildirildiği, bu tescilin gerekli olmadığı durumlarda ise sözleşmenin taraflarca imzalandığı tarihi izleyen en geç 15 gün içinde Resmi Gazete'de yayımlanarak ilan edilecek.

Bu Kanun kapsamında yapılan ihalelere ilişkin düzenlenecek sözleşmelerden, bedeli 144 milyar 999 milyon lirayı aşanlar için yükleniciden tahsil edilecek sözleşme bedelinin onbinde 5'i Kamu İhale Kurumu'na gelir kaydedilecek. Söz konusu limit halen 127 milyar 304 milyon lira olarak uygulanıyor.
Kurum gelirleri arasında yer alan; şikayette bulunan isteklilerden alınan tutar da 1 Şubat'tan itibaren 190 milyon liradan 216 milyon liraya yükselecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-ihalelerinde-esik-degerler-yuzde-13-9-arttirildi_8732.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!