Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Devlet Kediye Ciğer Teslim Ediyor

Orman içinde sadece turistik tesis ve sayfiye evi yapılması koşulu getirilen sözleşmelere karşın kiracı konumundaki şirketler, otopark ve villa yaparak ormanı kendi amaçlarına uygun şekilde kullanıyorlar. Ayrıca ormanların ihalesinde yapılan usulsüzlükler de cabası.

Cumhuriyet Gazetesi
1


stanbul'un yapılaşmadan nadiren korunabilmiş ormanları da özel şahıslara kiraya verilerek talana açık hale getiriliyor. Özel ormanları kiralayan şahıslar, Orman Bakanlığı ile yapılan sözleşmelere aykırı olarak kullanıyor. Orman içinde sadece turistik tesis ve sayfiye evi yapılması koşulu getirilen sözleşmelere karşın kiracı konumundaki şirketler, otopark ve villa yaparak ormanı kendi amaçlarına uygun şekilde kullanıyorlar. Ayrıca ormanların ihalesinde yapılan usulsüzlükler de cabası. 1 Haziran 1998 tarihli ihalelerde Fatih ve Mihrabat ormanları turizm sektöründeki şirketler yerine 10 yıllığına inşaatçı şirketlere kiralandı.

Kanlıca sırtlarında yer alan Mihrabat Ormanı 1990 yılında tartışmalı bir şekilde halka açıldı. ANAP'lı Ersin Taranoğlu 'nun Orman Bakanlığı sırasında Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nün itirazlarına karşın İsmet Acar 'ın Dost İnşaat Şirketi'ne kiralanan Mihrabat Ormanı'nda asırlık ağaçlar kesilerek işletme binası, kır kahvesi, büfe, yürüyüş parkurları ve oturma yerleri yapıldı. İhale şartnamesine göre Acarlar, ilave olarak bir kır gazinosu, içinde mini futbol, voleybol, basketbol ve tenis oynanabilecek spor kompleksi, çocuk oyun alanları yapacaktı.

Gözler ihalelerde
Fatih Ormanı ise yine turizm sektöründe faaliyet göstermeyen Empaş Kimya Sanayi ve Ticaret AŞ'ye kiralandı. Fatih Ormanı'nda da kır gazinosu, büfe, tuvalet, yüzme havuzu ve spor kompleksi yapılacaktı.

Yakacık ormanlarında 6 bin 620 dönümlük alan, Aydos ile Yüksel Bağatur ve Asım Selçuk Bağatur 'a ait Çamlı Turistik Tesisler Şirketi'ne kiralandı. Şirket bu bölgede 30 ünitelik bungalov kamp alanının yanı sıra yağmur barınağı, spor kompleksi, bisiklet ve koşup arkuru, kır gazinosu ile büfe inşa edecekti.

Alemdağ'daki 800 dönümlük Taşdelen piknik alanı Mahmut Aydemir 'e kiralanırken Büyükbakkalköy'dea ormanlık alan, Uluslararası Nakliyeciler Derneği'ne (UND) ağaçlar kesilmemek kaydıyla otopark olarak kiraya verildi. Daha önce Milli Savunma Bakanlığı'nın istediği, ancak Orman Bakanlığı'nca verilmesi uygun görülmeyen ormanlık alanın ağaçları kesilmeden nasıl otopark olarak kullanılabileceği sorusu yanıtlanmadı. Kiralama ihalesinde usulsüzlükler yapıldığı belirlenerek ihaleler iptal edildi.

Komisyon Başkanlığı'nı emekli olduktan sonra Acarlar Şirketi'nde genel müdürlük yapan Ahmet Başer 'in üstlendiği Mihrabat Ormanı'nın ihalesinde, Acarlar Şirketler Grubu'na ait Dost İnşaat Şirketi'nin bazı evrakının aslı ya da noter tasdikli kopyası olması gerekirken fotokopilerin kabul edildiği ve 3 yılın vergi ortalamasının net olarak belirtilmediği ortaya çıktı.

Fatih Ormanı ihalesinde ise Empaş Şirketi'nin 20 puan alması gerekirken 60 yeterlik puanı verildiği ve ihaleye 45 dakika geç katılmasına karşın ihaleye kabul edildiği belirlendi. Dönemin Orman Bakanı Ersin Taranoğlu bu iki ihaleyi askıya aldı. Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından Marmara Bölge Müdürlüğü'ne bakan adına gönderilen yazı ile şaibeli ihaleler iptal edildi. Konu Teftiş Kurulu'na havale edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-kediye-ciger-teslim-ediyor_50300.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • lütfen aydos ormanlarının sesine kulak verin burada kıyım var yüzlerce çam ağacı kesiliyor mesire yeri işletmesine yer açılıyor ilgililer lütfen görev başına YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!