Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Devlet Kendi Binasında Kiracı Olacak

Yatırımcıların 'kamu varlıklarının gelirlerine ortaklık edildiği sistem' olan sukuk ile ilgili düzenlenme Başbakanlık'a gönderildi. Düzenlemeyle kamuya ait bina, arsa, otoyol, köprü ve baraj gibi gayrimenkuller için kira sertifikaları çıkarılarak satışa sunulacak. Gayrimenkullerin kâğıt üzerindeki sahibi yatırımcılar olurken, kamu kuruluşları

yapi.com.tr
Devlet Kendi Binasında Kiracı Olacak

Ekonomi yönetiminin uzun süredir üzerinde çalıştığı kira sertifikalarına (sukuk) ilişkin çalışması büyük ölçüde tamamlandı. Hazine Müsteşarlığı ve Maliye Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde durduğu çalışma son şeklinin verilmesi amacıyla Başbakanlık'a gönderildi. Sürecin tamamlanmasıyla birlikte özel sektörün ardından kamu da kira sertifikası çıkarabilecek. Zaman Gazetesi'nden Ercan Baysal'ın haberine göre, Hazine yönetimi tarafından hazırlanan taslağa göre kamu kendi binasında kiracı olacak. Örneğin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın binası için 500 milyon liralık değer belirlenmesi halinde, bu miktarda kira sertifikası çıkarılacak. Binaların kâğıt üzerindeki sahibi yatırımcılar olurken, kamu kuruluşları kira ödeyecek. Belirlenen sürenin ardından geri alma taahhüdüyle satılan bina yeniden kamuya geçecek. Bina, arsa, otoyol, köprü ve baraj gibi gayrimenkuller karşılığında çıkarılacak kira sertifikaları Körfez ve Asya ülkeleri başta olmak üzere satışa sunulacak. Kira sertifikasının 5, 7 ve 10 yıl olarak çıkarılmasının planlandığını belirten üst düzey bir ekonomi yetkilisi, yasal altyapının kısa sürede tamamlanacağını söyledi.

Faize duyarlı kesim için alternatif yatırım araçları oluşturulacak. Kira sertifikasında Hazine icara sukukunu ön planda tutuyor. Sukuk-u icara, temel anlamıyla 'kamu varlıklarının gelirlerine ortaklık edilecek sistem' olarak tarif ediliyor. Kira sertifikası ile öncelikli olarak kamu kuruluşları ve varlıkları 'geri alma' taahhüdüyle satılıyor. Binaların kağıt üzerindeki sahibi yatırımcılar olurken, kamu kuruluşları kira ödeyecek. Belirlenen sürenin ardından geri alma taahhüdüyle satılan bina yeniden kamuya geçecek. Başbakanlık'a gönderilen kira sertifikalarına ilişkin taslak dört yıl önce de gündeme getirilmişti. 2008 yılındaki çalışmada işlemleri yürütmek için Hazine Müsteşarlığı'na bağlı olarak çalışacak Kamu Varlıkları Yönetimi AŞ adında bir şirket kurulması planlanıyordu. Personel sayısı 5'i geçmeyecek olan bu şirket kamu taşınmazlarının kira işlemlerini takip edecekti. 2008'de hazırlanan çalışmada Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Milli Savunma Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve yüksek yargı organlarına tahsisli arsa, arazi yapı ve tesisler bu kapsam dışında tutulmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-kendi-binasinda-kiraci-olacak_91554.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!