Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Devlet, Kendi Deprem Yasağını Çiğneyecekti

Orman Mühendisleri Odası, Orman Bakanlığı lojmanlarının bulunduğu arsanın devir ve imar izninin iptali için Sakarya 1. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Şikâyeti değerlendiren İdare Mahkemesi bir bilirkişi heyeti atadı. Heyet raporunda, “Adapazarı 1. derecede deprem bölgesinde, ancak gerekli tedbirler alınması durumunda hastane yapılabilir” dedi.

Milliyet Gazetesi
Devlet, Kendi Deprem Yasağını Çiğneyecekti

Sağlık Bakanlığı, Sakarya’da iki kat inşaat sınırına rağmen 6 katlı hastane yapmak istedi. Mahkeme, “İdare vatandaşa örnek olmalı” diyerek yürütmeyi durdurdu. Orman Genel Müdürlüğü’ne ait olan ve lojmanların bulunduğu 41 bin 445 metrekarelik arsa, 17 Nisan 2007 tarihinde yapılan bir protokolle 400 yataklı bir hastane yapılması için Sağlık Bakanlığı’na devredildi.

Arazide 2 kattan daha yüksek yapı inşa edilmesi yasak olduğu için, Sakarya Büyükşehir Belediyesi devreye girdi ve Belediye Meclisi, hazırlanan imar planı revizyonunu onayladı. Böylece, 1 bodrum, 1 zemin ve 5 katlı planlanan hastane için imar sorunu çözülmüş oldu.

Orman Mühendisleri Odası, Orman Bakanlığı lojmanlarının bulunduğu arsanın devir ve imar izninin iptali için Sakarya 1. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Şikâyeti değerlendiren İdare Mahkemesi bir bilirkişi heyeti atadı. Heyet raporunda, “Adapazarı 1. derecede deprem bölgesinde, ancak gerekli tedbirler alınması durumunda hastane yapılabilir” dedi. Mahkeme, bu rapora rağmen 8 Eylül’de çarpıcı bir gerekçeyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Gerekçede, “Sahasında uzman birçok bilim adamı ve uygulayıcının uzun çalışmaları sonucu ortaya koydukları bilimsel gerçekler çerçevesinde öngörülen kat sınırlandırmasını dikkate alarak buna uygun politikalar izlemek, idarenin yetki ve sorumluluğunda olduğu kadar, vatandaşlara da örnek olması açısından son derece önemlidir” denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-kendi-deprem-yasagini-cigneyecekti_63775.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!