Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Devlet 'Kuraklığı' Kabul Etti

6 Şubat'ta 'Kuraklıktan bahsetmek doğru değil' diyen Bakan Pepe, Ege, Marmara ve İç Anadolu'nun kuraklık alarmı verdiğini söyledi.

Milliyet Gazetesi
Devlet 'Kuraklığı' Kabul Etti

evre ve Orman Bakanı Osman Pepe, 6 Şubat'ta düzenlediği basın toplantısında kullandığı "Kuraklıktan bahsetmek doğru değil. Mart - nisan aylarındaki yağışları bekliyoruz" sözlerinden çark ederek dün, "Kuraklık tahmin edilebilir bir olgu değildir ama yönetilebilir. Ege, Marmara, İç Anadolu bölgelerinde su eksikliği ile karşı karşıyayız" dedi.

Pepe, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile birlikte 6 Şubat'ta düzenlediği basın toplantısında, "Bazı içme suyu barajlarında su seviyesi alarm veriyor ama kuraklıktan bahsetmek doğru değil. Mart - nisan aylarındaki yağışları bekliyoruz" demişti.

Topu Ayşe Teyze'ye attı
"Hatırla Sevgili" dizisinin oyuncularını dün kabul eden Pepe, 6 Şubat'ta halka sorumluluklarını hatırlattıklarını belirterek şunları söyledi:
"Ege, Marmara, İç Anadolu bölgelerinde yağış sıkıntısı yaşanıyor. Kuraklıkla mücadelede herkese önemli görevler düşüyor. Şoför Hasan'a, okula giden Ali'ye, Ayşe Teyzeye bile görev düşüyor. Türkiye'nin kuraklık olmasa bile ciddi tedbir alması lazım. Suyu har vurup harman savurmamak gerekir." Ankara, İstanbul ve İzmir'in alarm veren kentler olduğunu kaydeden Pepe, bu kentlerde belediyeler tarafından çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Pepe'nin kuraklığa karşı önerileri:
*1 litre atık yağ, 1 milyon litre suyu kirletiyor. Yağ atıkları kanalizasyona karıştırılmamalı.
*Damlayan bir çeşme, bir ayda 1.5 metreküplük su kaybı demektir.
*Tıraş olurken veya diş fırçalarken 15 litre su harcanıyor, musluklar kapalı tutulmalı.
*Tasarruflu ampuller kullanılmalı.
*Çamaşır ve bulaşık makineleri dolu kapasiteyle çalıştırılmalı.
*Tüm ev içi elektrik ve elektronik aletlerde tasarruflu, TSE damgalı modeller seçilmeli.
*Tuvaletlerde akıllı klozetler kullanılmalı.

Su tasarrufu için İstanbul'a teşekkür
New York'taki "C40 Büyük Kentler İklim Zirvesi"nin "Yenilenebilir Enerji Sistemlerini Benimsemek" başlıklı panelinde önceki gün bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul halkının, su tasarrufu konusunda yaptıkları uyarıyı dikkate alarak duyarlı davrandığını ve bir hafta içinde kentte önemli oranda su tasarrufu sağlandığını belirterek teşekkür etti.

Küresel ısınma nedeniyle İstanbul'da son yüzyılın en ciddi kuraklığıyla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Topbaş, "Bu kış yağış görmedik, bahar yağmuru görmedik. 1 hafta önce su kullanımında tasarruf talep etmiştim, bu konuda çok duyarlı davrandılar. Yüzde 10'a karşılık gelen günde 200 bin metreküp su tasarrufu başladı" dedi.
Topbaş, bu miktarın 73 milyon tonluk bir baraj anlamına geldiğini ve bu miktara ulaşmak için 225 trilyonluk yatırım yapılması gerektiğini belirterek, duyarlı olunması durumunda İstanbul'da su kesintisi olmayacağını, İstanbul'u susuz bırakmayacaklarını anlattı.

Prof. Pampal: Tüketimi düşürmek doğru değil
Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Süleyman Pampal, gelişmiş ülkelere kıyasla Türkiye'de kişi başına daha düşük düzeyde su tüketimi yapıldığını belirterek, su tüketimini daha da düşürmekten kaynaklanacak halk sağlığı sorunları olabileceğine dikkat çekti. Gazi Üniversitesi'nde düzenlenen panelde konuşan Pampal, "Su varlığı konusunda Türkiye şanslı bir ülke, yeter ki kirletmeden kullanmayı bilelim" dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-kurakligi-kabul-etti_54155.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!