Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Devlet Para İçin Kıyıları Yağmalatıyor'

Sayıştay, TBMM'ye sunduğu "Kıyıların Kullanımının Planlanması ve Denetimi" başlıklı performans denetimi raporuyla, devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan, herkesin eşit ve serbest kullanımına açık olması gereken kıyılarda yaşanan "yağmanın" boyutlarını ortaya koydu.

Milliyet Gazetesi
'Devlet Para İçin Kıyıları Yağmalatıyor'

b>Sayıştay, TBMM'ye sunduğu "Kıyıların Kullanımının Planlanması ve Denetimi" başlıklı performans denetimi raporuyla, devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan, herkesin eşit ve serbest kullanımına açık olması gereken kıyılarda yaşanan "yağmanın" boyutlarını ortaya koydu. Raporda, kıyı alanlarının uzun yıllar yeterince korunamadığı ya da "gelir elde etmek" amacıyla işgallere göz yumulduğu belirtildi.

Kamu da yağmacı
Raporda, kamu kurum ve kuruluşlarının bile kıyıları usulsüz, doğal yapıya zarar verici, eşit ve serbest kullanımı sınırlayıcı şekilde kullandığı vurgulandı. Kıyıların planlanmasında koruma - kullanma dengesinin sağlanamadığı vurgulanan raporda şu tespitler yapıldı:

- Kıyıların planlanmasında uyulması gereken esasları belirleyen çevre düzeni planları tamamlanmadı.

- Kıyı dolgularına ilişkin planların onaylanmasında, "kamu yararı", "daha uygun alternatiflerin bulunmaması", "kıyı alanının yetersizliği" gibi kriterlerin varlığı araştırılmıyor. Dolgu yapımı gerçekleştikten sonra fiili durum plan olarak onaya gönderiliyor.

- Kıyı alanlarında planlama ve uygulama yapılabilmesi için ilk ve zorunlu unsur olan kıyı kenar çizgilerinin (KKÇ) tespitinde sorunlar yaşanıyor. Ne kadar kıyıda KKÇ tespiti yapıldığına ilişkin bilgi yok.

- Kıyılarda özel mülkiyetlerle ilgili olarak tapu iptal davaları genellikle KKÇ tespitinden uzun zaman sonra açılıyor. İptale kadar geçen sürede kıyıda kalan mülkiyetler el değiştiriyor ve hukuki ihtilaflara konu oluyor.

- Aynı kıyı alanında denetim yapan kurumlar, kıyı ihlallerinin giderilmesini diğerlerinden bekliyor. Kurumlar arasındaki uzun zaman alan yazışmalar, kıyılardaki usulsüz eylemlerin sürmesine yol açıyor. Bu eylemler hakkında genelde işlem yapılmıyor.

- Kıyılarda düzenli denetim yapılmaması, doğal yapıyı bozan ve usulsüz eylemler hakkında genellikle şikâyet üzerine bilgi sahibi olunması nedeniyle bu tür eylemlerin hangi bölgelerde yoğunlaştığı, nedenleri, artma veya azalma eğilimleri bilinemiyor. Etkili önlemler almak için politika belirlenemiyor. Zamanında tedbirler alınamıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-para-icin-kiyilari-yagmalatiyor_48760.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!