Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Devletler Özelleştirilmiş Şirketleri Geri Almak Zorunda Kalacak

Sosyal Güvenlik Uzmanı Prof. Dr. Danny Pieters, dünyada yaşanan küresel kriz sonrasında özelleştirmelerde geriye dönüş yaşanacağını ifade ederek, "Bazı Orta ve Batı Avrupa ülkelerinde özelleştirmelerde geriye dönüşler yaşanacak. Çünkü özel sektörün güvenlik sistemleri çökmüş durumda. Özelleştirilen şirketler bu yükü taşıyamıyor. Devletler

Referans Gazetesi
Devletler Özelleştirilmiş Şirketleri Geri Almak Zorunda Kalacak

Sosyal Güvenlik Uzmanı Prof. Dr. Danny Pieters, dünyada yaşanan küresel kriz sonrasında özelleştirmelerde geriye dönüş yaşanacağını ifade ederek, "Bazı Orta ve Batı Avrupa ülkelerinde özelleştirmelerde geriye dönüşler yaşanacak. Çünkü özel sektörün güvenlik sistemleri çökmüş durumda. Özelleştirilen şirketler bu yükü taşıyamıyor. Devletler özelleştirilmiş şirketleri geri almak zorunda kalacaklar" dedi.

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) ve Yeditepe Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen Avrupa Sosyal Güvenlik Hukuku'nun geleceği konulu konferansta konuşans Leuven Üniversitesi Sosyal Güvenlik Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Danny Pieters, IMF'nin ve Dünya Bankası'nın önerdiği mevcut emeklilik sistemini değiştirme önermelerinin yüksek şiddette bir depremi davet ettiğine dikkat çekti. Pieters, "Dünya Bankası ve IMF'in ülkelerin tüm nüfusu kapsayan sosyal güvenliği minimuma indirelim önermeleri şiddetli bir depremi davet ediyor" dedi. Pieters, böylesi bir durumda IMF ve Dünya Bankası'nın çöken ekonomilere yardım etmeyeceğini de öne sürdü. Avrupa Birliği'nde son dönemde yaşanan sosyal güvenlik alanındaki gelişmeler hakkında bilgi veren Pieters, "Tüm sosyal güvenlik kurumları çok şikayet almaya başladı, hem de yargıya giden davaların sayısında büyük bir artış var" diye konuştu.

Kimse AB'ye fazla kulak asmıyor

Sosyal güvenlik ve demokrasi kavramının bir arada yürüdüğünü vurgulayan Pieters, "Ortada bir demokrasi olmazsa sosyal güvenlikten de bahsedemezsiniz. Herkesin eşit hakka ihtiyacı olmasından yola çıkan sosyal güvenlik kavramı demokrasinin ayrılmaz bir parçasıdır" dedi. 15 Avrupa ülkesinde 70 sosyal güvenlik üst düzey yöneticisiyle mülakat yaptıklarını anlatan Pieters, "Aldığımız sonuçlardan biri de AB'nin hâlâ üye ülkelerin içini dolduramadığıdır. Sosyal güvenlik alanında herkes kendi politikasını yaratıyor. AB tavsiyelerle dolu tüzükler çıkartıyor ancak bu durum her ülkenin kendi meselesi olarak görülüyor. Kimse AB'ye fazla kulak asmıyor. Ekonomik mevzuat ulusal sosyal mevzuatla çatışmaya başladı" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/devletler-ozellestirilmis-sirketleri-geri-almak-zorunda-kalacak_65964.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!