Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Diğer Pazarlara Açılma Doğrultusunda İşbirliği Yapabileceğimiz Birlikte Kalkınma Anlayışına Ulaşmalıyız''

Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, küresel oyuncu olmak için bölgesel birliktelikleri sağlamak gerektiğini belirterek, ''10 yıl evvel 60 milyon dolar olan Mısır-Türkiye dış ticaret hacmimiz, bugün 3,4 milyar dolar. Bunu inşallah 5 milyar dolara çıkartacağız'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Diğer Pazarlara Açılma Doğrultusunda İşbirliği Yapabileceğimiz Birlikte Kalkınma Anlayışına Ulaşmalıyız''

Foto: Zeynep Yücetaş (AA)

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Genel Sekreterliği ile Gaziantep Ticaret Odası (GTO) işbirliğiyle düzenlenen organizasyonla, İskenderiye Ticaret Odasından gelen 41 kişilik işadamı heyeti GAİB hizmet binasında düzenlenen ikili iş görüşmesinde Türk işadamlarıyla bir araya geldi.

Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, ikili iş görüşmesi öncesinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ''Arap Baharı'' olarak adlandırılan dönemin Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin ticaretini adeta kışa çevirdiğini, Akdeniz'de 100 milyar dolarlık ürün ve paranın yer değiştiremediğini belirtti.

Mansfield, şunları söyledi:

''Her şey yavaşladı, umutsuzluk başladı. Ama bir lider buna seyirci kalmayacağım dedi, Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan 280 işadamı ile Kahire'ye geldi. İnanılmaz bir enerji ile karşılandık ve bin 400 Mısırlı işadamıyla masaya oturduk, 3 bin görüşme gerçekleştirdik. Yine elimiz kolumuz dolu işle döndük, iş bıraktık. Mısır'da yatırımlarımız 1,5 milyar dolar, 55 bin Mısırlıyı istihdam ediyoruz. Yatırımlarımızı önümüzdeki 3 yıl içinde 5 milyar dolara çıkaracağız. Yabancı sermaye, ülkenin dinamikleri ne olursa olsun üretmeye, yatırmaya ve ihracata devam ediyor.''

Mısır-Türkiye dış ticaret hacminin 10 yıl önce 60 milyon dolarken bugün 3,4 milyar dolara ulaştığına dikkati çeken Mansfield, bunun 5 milyar dolara çıkacağına inandığını, serbest ticaret anlaşmasının 2015'e çekilmesinin de buna ivme katacağını kaydetti.

Zuhal Mansfield, Gaziantep Ticaret Odası ile İskenderiye Ticaret Odasını ''kardeş ticaret odaları'' ya da Gaziantep ile İskenderiye'yi ''kardeş şehir'' yapma önerisinde bulundu. Mansfield, ''Bölgesel birliktelikleri sağlayamazsak küresel oyuncu olamaz'' diye konuştu.

''Birlikte kalkınma''

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan ise konuşmasında, Gaziantep olarak, Mısırlı kardeşleriyle hem ticari ilişkileri hem sosyal ve kültürel ilişkileri geliştirme doğrultusunda uzun süredir karşılıklı iletişim içinde olduklarını söyledi.

Ortadoğu'ya yakın en büyük sanayi ve ticaret merkezi olan Gaziantep'in bu yıl sadece kendi kapılarından 173 ülkeye 5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştireceğini, Türkiye'nin diğer kapılarından yapılan ihracatının toplamıyla 8 milyar dolara yakın ihracat kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye'de ne üretiliyorsa Gaziantep'te de üretilir. Gaziantep'in çok önemli bir konumu daha var. Türkiye şu anda AB ile tam üyelik müzakeresi sürdürüyor. Ama Gaziantep; Mısır, Suriye, Irak, İran, Orta Asya ülkeleri ve Afrika pazarları ile Türkiye'nin en fazla irtibatı olan ilidir. Bu bağlamda hem Ortadoğu pazarı, hem Orta Asya pazarı, hem Afrika pazarı ile Avrupa pazarının entegre edilmesinde son derece hayati ve stratejik bir konuma sahiptir. 6 bine yakın küçük ve orta boy işletmesi, 5 organize sanayi bölgesiyle, çok ciddi altyapısıyla, uluslararası hava limanı ile hem batıya hem doğuya otoban bağlantıları ile son derece gelişmiştir. Şu anda Ortadoğu'da şehir bazında Gaziantep'in kapasitesinde üretim kapasitesi olan başka bir il yok. Böyle düşünüldüğünde İskenderiye ile Mısırlı kardeşlerimizle bu bölgede el ele vererek, biz Mısır vasıtasıyla Afrika pazarına, Mısır, Türkiye vasıtasıyla Orta Asya ve Avrupa pazarını çok daha yakından etkileme şansına sahip olabilir. Çok ciddi işbirliği içine girebiliriz.''

Karşılıklı fuarlar düzenlenmesi, işadamlarının buluşturulmasını öneren Başkan Aslan, Türkiye-Mısır arasındaki serbest ticaret anlaşmasının önemli işlev göreceğini, bu anlaşmanın 2015 yılına çekilmesi gerektiğini kaydetti.

Aslan, ''Mısırlı kardeşlerimiz Türkiye'yi sadece bir pazar veya Türkiye sadece Mısır'ı bir pazar olarak görmemeli. Diğer pazarlara açılma doğrultusunda işbirliği yapabileceğimiz anlayışına ve birlikte kalkınma anlayışına ulaşmalıyız. Birlikte hareket edelim. Eğer bunu sağlayabilirsek, karşılıklı ortak yatırımlar yapmamızı, ilişkilerimizi çok daha fazla gelişmesini beraberinde getirir'' diye konuştu.

''Sizlerle sürekli yatırım ve iş yapmak istiyoruz''

Mısır'ın İstanbul Başkonsolosluğu Ticaretten Sorumlu Ortaelçisi Mustafa Mekawy da, İskenderiye'nin Mısır ticaretinin yüzde 30'unu yaptığını ve Afrika'ya açılan şehri olduğunu ifade ederek, ''Bizim işadamlarımız sürekli ticaret yapmak için burada. Burada her alanda sizlerle işbirliği kurmak, sürekli yatırım yapmak, sürekli iş yapmak istiyoruz. Tüm önerilere açığız'' şeklinde konuştu.

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sami Konukoğlu da, Mısır-Türkiye arasındaki bağların daha sağlam hale gelmesi için ticaretin artırılmasının büyük önem taşıdığını ifade ederek, iki ülke arasında bu yılın ilk 8 ayında 1,7 milyar dolarlık ticaret hacmi oluştuğunu söyledi.

Konukoğlu, ''Bu ihracatın ne yazık ki, yalnızca 45-50 milyon dolar gibi kısmı bizim bölgemizden oluşmuştur. Bölgemizden yapılan ihracatın 4,5 milyar dolar seviyesinde olduğunu düşünürsek, çok düşük rakamlarda olduğunu görüyoruz. Bunu artırmak için Mısırlı dostlarımızla daha yakın işbirliği içinde çalışmamız gerekiyor'' dedi.

Toplantıdan sonra, aralarında mobilya, iplik ve ev tekstili, enerji, metal, tarım, plastik hammadde, makine, demir, gıda ürünleri, bankacılık, ticaret ve petrol hizmetleri, cam konteynır, mücevherat, prefabrik yapılar, kombine taşımacılık, çimento gibi sektörlerde faaliyet gösteren işadamlarının bulunduğu İskenderiye heyeti, Türk işadamlarıyla ikili görüşme gerçekleştirdi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/diger-pazarlara-acilma-dogrultusunda-isbirligi-yapabilecegimiz-birlikte-kalkinma-anlayisina-ulasmaliyiz_89144.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!