Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dikili Belediyesinden Jeotermal Enerji Projesi

Dikili Belediyesi, 10 yıl önce 8 milyon dolar yatırım maliyeti çıkarılan jeotermal enerji ile kent ısıtılması projesini, kendi olanaklarıyla 4 mily

Yeni Asırb>Dikili Belediyesi, 10 yıl önce 8 milyon dolar yatırım maliyeti çıkarılan jeotermal enerji ile kent ısıtılması projesini, kendi olanaklarıyla 4 milyon dolara yapıyor.

Sıcak su hattı döşeme çalışmalarının sürdürüldüğü ilçedeki yatırımın bitirilmesinden sonra 4 bin konutun jeotermal enerji ile ısıtılacağı, turistik tesislere termal su verileceği, sağlık turizmine yönelik yeni tesislerin inşa edileceği açıklandı.
Bergama-Dikili karayolu boyunca uzanan Kaynarca Jeotermal Sahası'nın, Denizli Kızıldere Jeotermal Sahası'ndan sonra Türkiye'nin en önemli ikinci büyük jeotermal sahası olduğunu kaydedildi.

İlk olarak söz konusu alan da 1993 yılında bazı firmalarca fizibilite çalışmalarının yapıldığını ancak maliyetin 8 milyon doları bulması sebebiyle yatırımdan vazgeçildiğini belirten projenin mimarlarından Hasan Koşar, belediyenin kendi imkanlarını seferber ederek projenin maliyetini 4 milyon dolara indirdiğini söyledi.
Projenin asıl amacının Dikili'deki 3 aylık turizm dönemini 12 aya çıkarabilmek olduğunu kaydeden Koşar, ilçenin ekonomisini geliştirmenin yanında sağlık turizmini de getirme uğraşı verdiklerini söyledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/dikili-belediyesinden-jeotermal-enerji-projesi_5456.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!