Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dipsiz Göl'ün Dibi Göründü!

Derinliğinin 70 metreyi bulduğuna, içinde 2 metrelik balıklar ve de eski uygarlıklardan altınlar olduğuna inanılan, Konya'daki efsanevi 'Dipsiz Göl'ün sırları ortaya çıkarıldı.

Milliyet Gazetesi/Gökhan KARAKAŞ
1 Dipsiz Göl'ün Dibi Göründü!

onya'nın Bozkır ilçesinde yaşayanların "Dipsiz Göl" adını verdikleri ve hakkında birçok efsane anlattıkları su birikintisinin sırrı çözüldü. Göle giren bilim adamları, halk inanışlarının hiçbirinin doğru olmadığını ortaya çıkardı.

Halk, "Dipsiz Göl" dedikleri 1600 metre yükseklikteki gölde, boyu iki metreyi bulan dev balıklar olduğuna, eski Anadolu uygarlıklarının altınlarının saklı olduğuna, derinliğinin 70 metreyi bulduğuna inanıyordu. Gölün suyunun küresel ısınmaya rağmen yaz kış hiç eksilmemesi ve 2002 yılında bir cesedin dalgıçların aramasına rağmen bulunamaması da efsaneleri artırdı. Tüm bu inanışlar üzerine Bozkır Belediyesi, Selçuk Üniversitesi ile birlikte ortak bir çalışma başlattı.

Derinliği 18 metre
Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Sualtı Arkeolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan'ın direktörlüğünde kurulan ekip, "Dipsiz Göl"de bilimsel dalışlar yaptı.
Sualtı arkeologları, 13 metre derinliğe inilirken, görüş seviyesinin neredeyse hiç olmadığını söyledi. Sonar cihazıyla yapılan çalışmalarda da dip grafikleri çıkarıldı. Yapılan tüm çalışmalar sonunda gölde sazan ve tatlı su balığı dışında balığa rastlanmadı.
Dipsiz Göl'ün, Toros Dağları'nın kuzey yamaçlarında bulunan göl çanaklarından bir tanesi olduğu belirlenirken, sızıntılarla beslendiği için her mevsim suyu aynı seviyede kalabiliyordu. Ayrıca gölün ismi gibi dipsiz olmadığı, adam boyu balıklar ve kayıp altınlara ev sahipliği yapmadığı da kanıtlandı.
Sualtı Arkeoloğu Dr. Coşkun Bilgi, "Göl, 18 metre derinliği aşmayan bir çanak içine birikmiş sudan meydana geliyor. Çevreden erozyonla sürüklenmiş alüvyon, dolgu çanağın ortasında 5 metrelik bir katman meydana getirmiş, böylelikle su derinliği bu bölgede 13 metreye kadar düşmüştü" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dipsiz-golun-dibi-gorundu_56726.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • konyalıların batıl ınancları! YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!