Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Sandras Dağı Tehlikede
BÖLÜM SPONSORU

Direklerarası'na Gerilen Tente Mahkemelik Oldu

Şehzadebaşı'ndaki 22 dükkan sahibine, "Süleymaniye Kentsel Dönüşüm Projesi" kapsamındaki 290 yıllık Damat İbrahim Paşa Külliyesi'nin duvarlarına zarar verdikleri gerekçesiyle dava açıldı.

Sabah Gazetesi
Direklerarası'na Gerilen Tente Mahkemelik Oldu

Şehzadebaşı'ndaki 22 dükkan sahibine, "Süleymaniye Kentsel Dönüşüm Projesi" kapsamındaki 290 yıllık Damat İbrahim Paşa Külliyesi'nin duvarlarına zarar verdikleri gerekçesiyle dava açıldı. Tarihte Direklerarası diye bilinen caddede kurulu külliyenin duvarlarına izinsiz tente, kepenk ve tabela monte edilerek tarihi yapıya zarar verdikleri öne sürülen davalı esnaf ise, "Vitrindeki malımız güneşten kırılıp dökülüyor, yazın sıcaktan durulmuyor. Bizi yıldırıp buradan çıkarmak istiyorlar" iddiasında. Bu iddialarına gerekçe olarak da tentelerin 30 yıldır takılı olmasını gösteriyorlar.

Davalı esnaftan Adem Atasoy, "30 yıldır burada tenteler vardı, şimdi mi sorun oldu. Yıldırma politikası uyguluyorlar, ama dükkânları boşaltın demiyorlar" diyor. "Tenteleri taktıran da belediye" diyen Abdülkadir Yanık'ın çözümü ise "Güneşten kavrulmamak için tarihi dokuya ne uygunsa onu yapalım" şeklinde.

Geçen yüzyılın eğlence merkeziydi

Geçtiğimiz yüzyılın başında kentin önemli eğlence ve sanat merkezi olan Direklerarası, günümüzde Vezneciler'den başlayıp Şehzadebaşı Camisi'nin bitiminde sonlanır. Bu isim, Damat İbrahim Paşa Külliyesi'ne gelir sağlamak için inşa ettirilen dükkânların önündeki mermer sütunlu revaklardan gelirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/direklerarasina-gerilen-tente-mahkemelik-oldu_83277.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!