Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dışa Açılma Hamlesine Kalkan Çin 2 Trilyon Dolarla Şirket Avına Çıktı

Döviz rezervleri 2 trilyon dolara ulaşan Çin dünyada şirket avına çıkıyor. Çin Başbakanı Wen Jiabao döviz rezervlerinin bir bölümünün Çinli şirketlerin ülke dışında satınalmalar yoluyla büyümelerini sağlamak için kullanılacağını söyledi. Jiabao, başkent Pekin’de Çinli diplomatlara yaptığı konuşmada “Dışa açılma hamlemizi, şirketlerimizi ülke

Radikal Gazetesi
Dışa Açılma Hamlesine Kalkan Çin 2 Trilyon Dolarla Şirket Avına Çıktı

Döviz rezervleri 2 trilyon dolara ulaşan Çin dünyada şirket avına çıkıyor. Çin Başbakanı Wen Jiabao döviz rezervlerinin bir bölümünün Çinli şirketlerin ülke dışında satınalmalar yoluyla büyümelerini sağlamak için kullanılacağını söyledi. Jiabao, başkent Pekin’de Çinli diplomatlara yaptığı konuşmada “Dışa açılma hamlemizi, şirketlerimizi ülke dışına göndererek  döviz rezervimizin de desteğiyle hızlandırmalıyız. Çinli şirketlerin dünya ihracatındaki payının da artmasını istiyoruz” dedi.

Dışa açılma sloganı

‘Dışa açılma’ sloganı Çin’de iktidarın ağırlıklı olarak PetroChina, Chinalco, China Telecom ve Bank of China gibi kamuya ait şirketleri dünya genelinde yatırım ve satınalma yapmaya özendirmek için geliştirdiği politikanın ifadesi.  Ancak bugüne kadar hiçbir Çinli yetkili dışa açılma politikasıyla ilgili böyle bir açıklama yapmamıştı. HSBC’nin Çin ekonomistlerinden Qu Hongbin “Bu politikanın ilk kez resmi ağızlardan bu denli açıklıkla dile getirildiğini ve Çinli şirketlerin ülke dışında satınalmalar yapmaları için teşvik edildiklerini duyuyoruz” dedi. Çin’in 2002 yılında 143 milyon dolar olan ülke dışındaki mali sektör dışı yatırımlarının tutarı geçen yıl 40.7 milyar dolara ulaştı.

Dolara bağımlılık azalacak

Başbakan Jiabao 2 trilyon 132 milyar dolara ulaşan döviz rezervlerinin ne kadarlık bir bölümünün satınalmalar için Çinli şirketlere aktarılacağı konusunda rakam vermezken, ekonomistler Çin’in böylelikle rezerv para birimi olarak dolara bağımlılığını azaltmayı da hedeflediğini söyledi. Qu Hongbin’e göre Çin bu poliitikayla döviz ya da kısa vadeli mali varlık biriktirmek yerine uzun vadeli kurumsal yatırımlar gerçekleştirmek istiyor.  Petrol ve doğal kaynaklar alanında faaliyet gösteren kamu kuruluşları bir süreden beri yurtdışındaki şirketlerde hisse satın alıyor ve ucuzlamış şirketlerde hakim ortak olmaya çalışıyor.

Çin’in 200 milyar dolarlık kaynağa sahip ulusal ülke fonu olan China Investment Corporation bir süredir ülke dışındaki şirketlerde hisse satın alıyor. En son dünyanın en büyük içki üreticilerinden Diageo’nun yüzde 1.1’lik hissesinin sahibi oldu. Kamuya ait medyada yayınlanan bir söyleşide de Çin Kalkınma Bankası’nın (China Development Bank) Yönetim Kurulu Başkanı Chen Yuan, “Herkes bizim fiyatı ucuzlamış şirketleri kapmak için batıya gitmemiz gerektiğini söylüyor. Bana göre biz Wall Street’e değil daha çok enerji ve doğal kaynak zengini ülkeleri tercih etmeliyiz” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/disa-acilma-hamlesine-kalkan-cin-2-trilyon-dolarla-sirket-avina-cikti_70874.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!