Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dişli'nin İmar Değişikliği Protestoyla Geçmiş

AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin istediği iddia edilen imar değişikliği AKP'li Sakarya Belediye Meclisi üyelerince bile protesto edilmiş. Oylamaya 60 üyeden 28'i protesto amacıyla katılmamış.

Radikal GazetesiAKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin, eski ortağı olduğu ve kuzenlerine devrettiği ileri sürülen Sapanca'daki Sırma Su Tesisleri'nin dere yatağına kurulup yıkım kararı bulunmasına karşın, Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nce imar planı değişikliği yapılarak yasal hale getirildiği haberi ortalığı karıştırdı. Büyükşehir Belediye Meclisi'nde imar planıyla ilgili kararın alındığı toplantıya 52'si AKP'li 60 üyeden, 32'sinin hazır bulunduğu 28'inin protesto için katılmadığı ortaya çıktı.

'Mühre karşın inşaat devam etti'

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçtaroğlu'nun olayı gündeme getirmesi, hem Sapanca'da hem de Adapazarı'nda geniş yankı uyandırdı. Kılıçtaroğlu, geçen yıl sonunda yapımına başlanan Sırma Su Tesisleri'nin 25 Mart 2008 tarihinde Sapanca Belediyesi'nce mühürlendiğini, buna karşın inşaatın devam ettiğini söyledi. Dere yatağına yapıldığı ve 2 dönüm orman arazisini tahrip ettiği kaydedilen tesisler için Sapanca Belediye Encümeni'nin yıkım kararı verdiğini belirten Kılıçtaroğlu, Sapanca Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 7 Ağustos günü imar planı değişikliği yaparak, kaçak tesisin prosedüre uygun hale getirildiğini söyledi.

60 üyeden 32'si katılmış

Kılıçtaroğlu'nun gündeme getirdiği Sırma Su Tesisleri'yle ilgili gelişmeler geniş yankı uyandırırken, Sakarya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, tesislerin bulunduğu Sapanca'nın Mahmudiye Köyü'ne ilişkin yerleşim planının Belediye Meclisi'nin ağustos toplantısında kabul edildiğini, bunun özellikle bir kişi için yapılmadığını söyledi. İmar planı değişikliğinin yapıldığı Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında 60 üyeden 32'sinin bulunduğu ortaya çıktı. Diğer üyelerin, Sırma Su Tesisleri için yapılan uygulamayı protesto ettikleri için meclis toplantısına gelmedikleri iddia edildi. Sakarya Büyükşehir belediye Meclisi'nde AKP'li 52, MHP'li 4, DP'li 1, GP'li 1 ve Bağımsız 2 üye bulunuyor.

Belediyenin açıklaması

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden konuya ilişkin şu açıklama yapıldı:

“Sakarya Büyükşehir Belediyesi görev ve yetkililerini belirleyen yasa gereğince plansız alanlara, fiili yapılaşma ve sosyal şartlar dikkate alınarak 1/5000 bin ölçekli plan yapma görevi münhasıran büyükşehir belediyelerine verilmiştir. Bu çerçevede de Mahmudiye Köyü yerleşim köyün 1710 dönümlük bölgesinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından l/5000 ölçekli nazım imar planı çalışması yapılmıştır.

Sapanca Mahmudiye Köyü ile ilgili plan hazırlığı sırasında tüm resmi kurum ve kuruluşların görüşleri alınmıştır. Söz konusu plan nihayetinde meclis imar ve şehircilik komisyonu tarafından da görüşülerek Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin onayına sunulmuştur.

Sapanca Mahmudiye köyü l/5000 ölcekli nazım imar planı Sakarya Büyükqehir Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı toplantısında kabul edilmiştir. Söz konusu planlama içinde Sapanca Mahmudiye Köyü yerleşim alanının da bulunduğu 1710 dönümlük alanı kapsamakta olup münhasııran bir parsel kurum ve kişiye özel değildir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/dislinin-imar-degisikligi-protestoyla-gecmis_63114.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!