Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Divan İstanbul'u Bir de Böyle Görün

1956 yılında Koç Holding kurucusu Vehbi Koç tarafından yaptırılan Divan İstanbul Oteli, 53 yıl sonra yeniden inşa ediliyor. Avrupa ve Amerika’da Claridge’s, Carlyle, Dorchester gibi 5 yıldızlı otellerin tasarımlarında imzası bulunan ve New York’da yaşayan Fransız mimar Thierry W. Despont tarafından yapılacak yeni Divan Istanbul Oteli, orijinal

yapi.com.tr
Divan İstanbul'u Bir de Böyle Görün

1956 yılında Koç Holding kurucusu Vehbi Koç tarafından yaptırılan Divan İstanbul Oteli, 53 yıl sonra yeniden inşa ediliyor. Avrupa ve Amerika’da Claridge’s, Carlyle, Dorchester gibi 5 yıldızlı otellerin tasarımlarında imzası bulunan ve New York’da yaşayan Fransız mimar  Thierry W. Despont tarafından yapılacak yeni Divan Istanbul Oteli, orijinal boyutlarında inşa edilecek. Yeni otelde yaklaşık 228 oda, 2 restaurant, Divan pastanesi, kapalı ve açık otopark, fitness, SPA, yarı olimpik kapalı yüzme havuzu ve geniş toplantı salonları yer alacak. Yıkımı Aralık 2008’de tamamlanan ve 50 milyon dolarlık yatırımla inşa edilen otelin, 2010 yılı içinde hizmete girmesi planlanıyor.

Yeni Divan İstanbul Oteli, geleneksel Türk mimari anlayışıyla uyumlu, modern bir bina olma iddiasını taşıyor. Otelin dış cephesi,  ilhamını Boğaziçi mimarisinden alan, cumba tarzı pencereleri ile eski İstanbul’un taş evlerini andıran, yatay şerit desenler içine yerleştirilmiş terracotta panellerden oluşuyor. Otelin girişinde, Türk mimarisine bir gönderme yapan ve mekanın doğal gün ışığı ile aydınlatılmasına da yardımcı olan yarı saydam üç kubbe yer alıyor.  Otelin iç mekanlarında kullanılan doğal ahşap panel ve mobilyalar ise otele sıcak, konforlu ve rahat bir ortam kazandıracak. Yine lobide, eski Divan Oteli’nde bulunan sanatsal çalışmaların değerlendirilmesi planlanıyor.

Otelin en önemli mekanlarından olan Divan pastanesi ise özel bir oturma bölümü ile oteldeki yeni yerini alacak. Koyu renk doğal ahşap panellerle tasarlanan ve deri koltuklarla döşenen bar bölümü, samimi bir ortam sunacak.

Krem, kahve ve karamel tonlarının ağırlık kazandığı oda dekorasyonları, geleneksel Osmanlı divanlarını anımsatan ahşap oturma bölümleri ile tamamlanacak. Konfor ön planda tutularak hazırlanan banyolarda ise ana malzeme, eski İstanbul evlerinde olduğu üzere mermer olacak.

Thierry W. Despont

New York’ta bulunan ve yaklaşık 40 mimar ve dekoratörün görev yaptığı Thierry W. Despont Ltd, özellikle lüks otel, müze, tarihi restorasyon projeleri ve özel konut alanlarına yoğunlaşan bir mimari ofis. Legion d’Honneur sahibi olan Thierry W. Despont, başta Özgürlük Anıtı’nın restorasyon projesi olmak üzere, Londra Claridge’s ve Dorchester Otelleri’nin tasarımını gerçekleştirdi. Los Angeles’daki yeni J. Paul Getty Müzesi’nin Dekorativ Sanatlar Galerisi’nin tasarımınında da Despont imzası bulunuyor. Londra Bond Street’de bulunan Ralph Lauren amiral mağazası, New York Chopard amiral mağazası, Florida’da Boca Raton Hotel’in renovasyonu, New York Harry Winston mağazası ile Pittsburgh’da Frick ailesine ait Clayton konağının restorasyonu da Despont’a ait. Yeni Divan Oteli, Despont’un Türkiye’deki ilk projesi.

Divan Oteli yıkılmadan önce

http://www.yapi.com.tr/haberler/divan-istanbulu-bir-de-boyle-gorun_66249.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!