Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası Yer Altından da Takip Edilecek

UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde Türkiye'den 9 doğal ve kültürel varlık arasında ilk 3'te yer alan, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’nın 1 yıl boyunca takip edilmesi amacıyla belirlenen 100 noktasına ısı, hasar ve nem ölçüm cihazı yerleştirilirdi.

yapi.com.tr / AA
Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası Yer Altından da Takip Edilecek

Fotoğraf: Mücahit Koç

UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın belirlenen 100 noktasına yerleştirilen ısı, hasar, nem ölçüm cihazı ve yer altı incelemesi için açılan 7 sondaj kuyusuyla bir yıl boyunca takip edilecek.

Projenin Müdürü Ozan Tuğcu, tarihi yapıda bilgisayarla uzaktan izleme projesine başladıklarını, şu anda sistemin kablolarını yerleştirdiklerini söyledi. Bu çalışmayla eserin şu andaki durumunu ve bir sene sonraki durumunu göreceklerini ifade eden Tuğcu, ''Bir sene sonra da bu yapının o anki durumuna göre gereken restorasyon çalışmaları yapılacak veya hocalarımızın karar vereceği daha yapısal önlemler alınacaktır'' diye konuştu.

Yaklaşık 10 gün içerisinde buradaki çalışmalarını sona erdireceklerini anlatan Tuğcu, şunları kaydetti:

''Bütün sistem bilgisayarlı olarak Ankara'dan veya nereden isteniyorsa internet üzerinden de yurt dışındaki hocaların da bilgilerine açık olmak üzere incelenecek. Burada yerleştirdiğimiz yüzün üzerinde sensör var, bunlar çatlak ölçerler, sıcaklık ölçerler, eğim ölçerler. Çatlak ölçerler bir yapının ne kadar büyüyüp büyümediğini göstermek için ölçülür, bu çatlak zamanla açılmakta, bu açılmanın hızı bizim için çok önemli bir veri teşkil etmektedir. Çünkü o açılmayla yapının durumunu daha rahatlıkla izleyebileceğiz. Yapının durumunun bir sene boyunca izlenmesi işini biz burada gerçekleştirmeye çalışıyoruz''.

Böyle bir yapıda çalışmaktan hem firma olarak, hem de kendi adına gurur ve onur duyduğunu anlatan Tuğcu, ''Dünya kültür mirası olarak kabul edilen bu eserde çalışmak güzel bir duygu'' ifadesini kullandı.

Eserin yer altı hareketleri incelenecek

Eserin etrafında 7 adet sondaj kuyusu açtıklarını ve bu sondajlardaki amacın eserin yer altı hareketlerini izlemek olduğunu kaydeden Tuğcu, ''Kuyularımızdan 3 tanesi inclinometre kuyusu. Bu kuyu yanal hareketi gösterecek, bu binamızın bu yapımızın üstüne konduğu toprağın, alanın yanal olarak kayıp kaymadığını gösterecek. 2 tanesi extensometre kuyuları, bu da eserin çöküp çökmediğini, çöküyorsa da hangi hızla çöktüğünü gösterecek. 2 tane ise su basınç ölçer kuyusu var, burada da yapının altında bulunan yer altı sularının yukarıya nasıl bir basınç yaptığını ve alttaki su basıncı muhteviyatını gösterecektir'' diye konuştu.

Sensörlerle ve kuyularda yer altı ile eser üzerinde takip gerçekleştirirken diğer yandan darüşşifanın merkez tavanına 360 dereceyi görebilecek şekilde bir kamera ve eserin ön ve arka cephelerine bütün bölgeyi izleyebilecek iki kamera yerleştireceklerini anlatan Tuğcu, ''Bu kameralar da yine başka bir merkezden bütün verilerek aktarılarak sürekli incelenecektir'' dedi.

Bunun dışında yerleştirdikleri sensör cihazların en önemlisinin eğim ölçer olduğunu, özellikle caminin batı kapısı olan cami kapısında ciddi anlamda bir eğim sıkıntısı olduğunu bildiren Tuğcu, ''Mesela oraya yerleştireceğimiz bir eğim ölçerle o kapının kaç derecenin binde birine kadar ölçebilen bir cihaz derece eğildiğini ölçeceğiz. Bu çalışmalar sonucunda da gereken önlemler alınarak bu yapının hayatta ve sağlam kalması için gerekli önlemler alınacaktır'' ifadesini kullandı.

 

ETİKETLER: kent koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/divrigi-ulu-camii-ve-darussifasi-yer-altindan-da-takip-edilecek_83467.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!