Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Diyarbakır, Batman ve Siirt'in 500 Köyüne 50 Milyon Dolar Harcanacak

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır, Batman, Siirt Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında 500 köye 50 milyon dolar harcanacağını söyledi. Mehdi Eker, Avrupa Birliği’nin (AB) desteklediği Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu’nun (TKDK) Diyarbakır Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bölgenin tarihinde ilk defa üç vilayeti

Radikal Gazetesi
Diyarbakır, Batman ve Siirt'in 500 Köyüne 50 Milyon Dolar Harcanacak

Proje kapsamında hayvancılık, meyvecilik, işleme-paketleme, depolama gibi tesislere hibe desteği verdiklerini kaydeden Tarım Bakanı, Kırsal Kalkınma Projesi'yle üç ile bağlı 500 köye 50 milyon dolar harcanacağını söyledi

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır, Batman, Siirt Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında 500 köye 50 milyon dolar harcanacağını söyledi.

Mehdi Eker, Avrupa Birliği’nin (AB) desteklediği Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu’nun (TKDK) Diyarbakır Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bölgenin tarihinde ilk defa üç vilayeti ilgilendiren bir kırsal kalkınma projesinin hayata geçirildiğini belirtti.

Proje 2008’de başladı

Proje kapsamında hayvancılık, meyvecilik, işleme-paketleme, depolama gibi tesislere hibe desteği verdiklerini kaydeden Bakan Eker, “İlk defa bu bölgede bölgesel kırsal kalkınma programı uygulandı. 2008 yılında başladı.

Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu’ndan aldığımız krediyle birlikte Diyarbakır’ın 250 köyü, Siirt’in 125 ve Batman’ın da 125 olmak üzerine 500 köyde uygulandı. 500 köye 50 milyon dolar harcanacak” dedi. GAP Eylem Planı kapsamında yapılan toplulaştırma çalışmalarına da değinen Eker, 1 milyon 180 bin hektar alandaki toplulaştırmanın ihalesinin yapıldığını, 2012 yılına kadar 2 milyon 100 bin hektar alanda toplulaştırma yapılacağını ifade etti.

155 köye içme suyu

Diyarbakır’da şu ana kadar 1155 köy ve mezrada içme suyu şebekesi çalışması yapıldığını hatırlatan Eker, şunları söyledi: “Bundan sekiz yıl önce Diyarbakır’ın bin 300 civarındaki köy ve mezrasının 847 tanesinde içme suyunun bulunmadığı bize bildirildi. Bu çağda bir ülkenin vatandaşları içecek su bulamıyorsa ülke için ayıptır. Projeyi başlattık ve bir baktık ki 1155 köy ve mezranın içme suyu yok. 847 değilmiş, o dönemde devletin kayıtları bile yanlış tutulmuş.”

‘Buranın ruhu barış’

Demokratik açılımdan vazgeçmeyeceklerinin altını ısrarla çizen Mehdi Eker, “Demokratikleşme ve sivilleşmeyle birlikte bu bölgedeki kardeşlerimizin meşru demokratik taleplerini dikkate alıyoruz” dedi. Eker, Demokratik Açılım Projesi’nin bütün sabotaj, saldırı, mayın ve kurşunlara rağmen devam edeceğini söyledi.

Terör saldırılarını Türkiye’nin sivilleşmesinden, demokratikleşmesinden rahatsız olanların gerçekleştirdiğini kaydeden Tarım Bakanı Mehdi Eker, “Maalesef adı tarihine uymayan bir şekilde terörle anılır hale gelen bu bölge insanının kaderini olumlu yönde değiştirelim. Bunu hep beraber yapalım” diye konuştu.

‘Ben de buralıyım’

“Bu toprakların ruhunda barış olduğunu” belirten Mehdi Eker şöyle devam etti:

“Diyarbakır’ı çevreleyen tarihi surlar kalbe benzer. Biz geçmişte yapılan hataları tekrarlamayacağız. Ben de bu bölgenin bir evladıyım. Geçmişte bir dozer yol yapmaya gittiğinde iki tane kurşun sıkılır bir dinamit atılır ertesi günü devletin kurumu tasını tarağını toplar alır dozerini gider ve bir daha oraya uğramazdı. İşte terörün istediği de budur. Sonra çıkıp, ‘Siz Kürtsünüz size yardım yapılmıyor’ diyor. Biz bunlara inat yapacağız. Demokrasi düşmanlarına inat bu projeyi hayata geçireceğiz. Nasıl ki altyapı sorunlarımızı çözdüysek, ekonomik yatırımlarımızı büyük bir hızla yürütüyorsak, bundan sonraki süreçte bir yandan demokratikleşeceğiz bir yandan da sivilleşeceğiz. Vatandaşlarımız kimliğinden dolayı, Kürt veya başka bir etnik kimliğinden dolayı hiçbir rahatsızlık duymadan başı dik olarak onurla gururla kimliğini taşıyacak. Ama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak. Biz hükümet olarak demokratikleşme yolundan geri adım atmayacağız” dedi. (Radikal)

Diyarbakır’a neler yapıldı?

Eker, 2006 yılında yüzde 50 hibe destekli kırsal kalkınma projeleri başlattıklarını ifade ederek, “Diyarbakır’da şu anda 29’u bitti, 9’u tamamlanıyor. 28 yatırıma yüzde 50 destek verdik. Yaklaşık 11 milyon lira civarında hibe verdik. Ayrıca Diyarbakır’da 97 tane tarımsal kalkınma kooperatifine 83 milyon lira destek verdik. 6 bin 120 aile bundan istifade etti. 30 binin üzerinde vatandaşın istifade ettiği bir projedir” diye konuştu. Vali Mustafa Toprak da Diyarbakır’da tarıma dayalı sanayinin önceliklendirilmesi gerektiğini ifade ederek, TKDK’nın bu bağlamda önemli bir işlevi yerine getireceğine inandığını söyledi. TKDK Başkanı Kerem Akgündüz de AB’nin desteklediği Kırsal Kalkınma (IPARD) Programını uygulayacak olan TKDK’nın Türkiye genelinde 20 ilde örgütlendiğini anlattı. Akgündüz, IPARD Programı uygulanması süresince faydalanıcılara 874 milyon avrosu AB’den olmak üzere 1 milyar 165 milyon avro destek verileceğini sözlerine ekledi.

 

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/diyarbakir-batman-ve-siirtin-500-koyune-50-milyon-dolar-harcanacak_80688.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!