Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Diyarbakır Güneş Evi'nin Elektriği Vaillant'tan

Enerji uzmanı Vaillant, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Güneş Evi’nin elektrik ihtiyacını karşılıyor. Vaillant, binanın çatısına yerleştirdiği 24 adet 162 Wh kapasiteli güneş pilleri ile saatte 3,88 kw elektrik üretecek. Bu elektrik 100 wattlık bir ampulün 38 saate kadar yanmasını sağlayabiliyor.

yapi.com.tr
Diyarbakır Güneş Evi'nin Elektriği Vaillant'tan

Enerji uzmanı Vaillant, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Güneş Evi’nin elektrik ihtiyacını karşılıyor. Vaillant, binanın çatısına yerleştirdiği 24 adet 162 Wh kapasiteli güneş pilleri ile saatte 3,88 kw elektrik üretecek. Bu elektrik 100 wattlık bir ampulün 38 saate kadar yanmasını sağlayabiliyor; evde aynı anda kullanılacak çamaşır makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi televizyon ve aydınlatma ihtiyaçlarına cevap verebiliyor. Böylece Vaillant, ilk kez, halka açık bir Güneş Evi’nin  elektriğini sağlıyor. Türkiye’de güneş enerjisinden yararlanmak amacıyla daha önce yapılan binalar, üniversitelerde deneysel ve bilimsel araştırma amaçlıydı.

Diyarbakır Güneş Evi Projesi; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dicle Üniversitesi ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNSİAD)’ın ortaklığında, Avrupa Birliği tarafından mali bakımdan, Birleşmiş Milletler Kalkınma Örgütü (UNDP) tarafından teknik olarak destekleniyor.

Proje, Kayapınar Belediyesi, Yenişehir Belediyesi, Diyarbakır Elektrik Mühendisleri Odası, Diyarbakır Makine Mühendisleri Odası, Tabiat Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği ve Çevre Gönüllüleri derneğinin ortak iştirakleri ile yürütülüyor.

Toplam maliyeti 91 bin 600 Euro olan projenin 78 bin 700 Euro’su Avrupa Birliği’ne katılım öncesi Mali Yardım Programı çerçevesinde yer alan "Sürdürülebilir Kalkınmanın Sektörel Politikalara Entegrasyonu Projesi" kapsamında destekleniyor. Geriye kalan maliyet ise yerel sponsorlar tarafından karşılanıyor. Vaillant tarafından karşılanan güneş pillerinin yaklaşık bedeli ise 15 bin Euro.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/diyarbakir-gunes-evinin-elektrigi-vaillanttan_62609.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!