Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Diyarbakır İmarda Örnek Şehir Olacak"

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, "Şehrimizi imarda örnek bir şehir yapacağız. Diyarbakır'ın kadim ünvanlarını korumak için gayret gösteriyoruz" ifadelerini kullandı.

yapi.com.tr
"Diyarbakır İmarda Örnek Şehir Olacak"

Diyarbakır'da gerçekleştirilen organizasyonla dönüşen şehirlerin çalışmalarını değerlendiren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, gerçekleştirilecek projeler için fikir alışverişinde bulunacaklarını söyledi. Diyarbakır 33 medeniyetin mirası, peygamberler ve sahabeler şehridir. 13 bin yıllık tarihiyle bölgemizin ve ülkemizin başat şehri haline gelmiştir. Burada bulunan her medeniyet ilimize önemli şahsiyetler kazandırdı" diye konuştu. Diyarbakır'ın tarihi, kültürü ve değerleri ortaya koyan bir şehir olduğunu belirten Atilla, "Şehrimiz bu kimliğe aykırı olan yeni kimliklere karşı dik durdu. Biz de şehrimizin kadim ünvanlarını korumak için gayret gösteriyoruz. Şehrimizi imarda örnek şehir yapacağız. Bölgede imar çalışmalarını gerçekleştirirken gönülleri de hoş tutacağız" ifadelerini kullandı. Kırklar Dağı'ndaki yapıların yıkılmasının belediye olarak büyük bir övünç kaynağı olduğunun da altını çizen Atilla, şehri ucube yapılardan uzak tutacaklarını söyledi.

Sur cazibe merkezi olacak
Bölgede 90'lı yıllarda artan göçle çarpık kentleşmenin ortaya çıktığını aktaran Atilla, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunu ortadan kaldırmak için çalışmalar yapıyoruz. Dicle Vadisi ve Ferit Köşkü'nde rekreasyon alanı oluşturmak için çalışmalara başladık. Medeniyetlerin aynası Sur'da ise terör tarafından zarar verilen yapılarımız ilgili kurumlarımızca en titiz şekilde restore ediliyor. Bu projelerin tamamlanmasıyla Sur Bölgesi ülkemizin çekim ve cazibe merkezi haline gelecek." Artan göçle birlikte Yenişehir ve Bağlar ilçesinde çarpık kentleşmenin yoğun olduğunu belirten Atilla, "Bazı mahallelerimize itfaiye ve sağlık araçları giremiyor. Bağlar ilçemizi ziyaret ettiğimizde mahalle sakinlerinin en büyük isteği kentsel dönüşümün gerçekleşmesi oldu. Diyarbakır'ın kanayan yarası olan bu mahallelerde kentsel dönüşümü gerçekleştireceğiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/diyarbakir-imarda-ornek-sehir-olacak_162774.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!