Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Diyarbakır Surları Restore Edilen Kapılarına Kavuştu

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak tescillenen Diyarbakır Surları, restorasyonu tamamlanan ihtişamlı kapılarına birbiri ardına kavuştu.

yapi.com.tr/AA
Diyarbakır Surları Restore Edilen Kapılarına Kavuştu

Kültür ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünün uzman restoratörlerinin Diyarbakır Surları'nın birçok dönemine tanıklık eden yüzlerce yıllık Mardinkapı, Dağkapı, Urfakapı ve Yenikapı'nın restore edilmesi için geçen yıl kasım ayında başlattıkları çalışmalar tamamlandı.

Titizlikle sürdürülen işlemlerinin tamamlanmasıyla Mardinkapı, Dağkapı ve Yenikapı'dan sonra 838 yıllık Urfakapı da yerine takıldı.

"Surların büyük bir kısmının restorasyon projeleri tamamlandı"
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Restorasyon Şube Müdürü Nermin Uzunali, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdüğünü söyledi.

Bakanlık tarafından oluşturulan Bilim Komisyonu ve Diyarbakır Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu üyeleriyle surda yürütülen çalışmaları yerinde incelediklerini belirten Uzunali, 2 yıl içerisinde alanda çok sayıda çalışmanın yapıldığını gördüklerini belirtti.

Atıl olan bölgelerin tamamlandığını, surların etrafının kaçak yapılaşma olan gecekondulardan temizlendiğini aktaran Uzunali, "Vali Münir Karaloğlu da sağ olsun azimli bir şekilde çalışıyor. Surların büyük bir kısmının restorasyon projeleri tamamlandı. Bir taraftan projeler tamamlanıyor diğer taraftan da uygulamalar devam etmekte." diye konuştu.

"Restorasyonla birlikte kapılar da hayat buldu"
Surlardaki çalışmalarla eş zamanlı olarak sur kapılarında da restorasyon çalışmalarının yapıldığını anlatan Uzunali, titiz şekilde kapıların yeniden konservasyonlarının ve bakımlarının gerçekleştiğini, temizlendiğini bildirdi.

Uzunali, "Restorasyonla birlikte kapılar da hayat buldu. Gelecek turistleri bekliyor. İlerde surlar bittiği ve işlevlendirildiği zaman turistlerin çok daha fazla artacağına eminim. Çalışmalar çok güzel gidiyor. Bakanlığım adına emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bakanlığımız, Valilikle birlikte bu bölgede çok özverili çalışmalar yapmaktadır." ifadelerini kullandı.