Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Diyarbakır'ın İlk Millet Bahçesi Sur'a Yapılacak

Diyarbakır'ın ilk millet bahçesi, PKK'lı teröristlerin saldırıları nedeniyle büyük tahribata uğrayan Sur ilçesine yapılacak.

yapi.com.tr
Diyarbakır'ın İlk Millet Bahçesi Sur'a Yapılacak

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından terörün izlerinin silinmesi için devam eden ihya ve inşa çalışmaları kapsamında projeler tek tek hayata geçiyor.

Teröristlerin saldırıları nedeniyle ziyarete kapanan İçkale'de, 27 şehit sahabenin de medfun olduğu Hazreti Süleyman Camisi'nin yer aldığı alanda uygulanan ilk proje ile gecekondularla dolu, yıkık ve harabe durumdaki 115 dönümlük alanda istimlak çalışması gerçekleşti.

Restorasyon ve kültürel peyzaj çalışmalarıyla İçkale'nin tarihi kimliği ön plana çıkarıldı. Ardından Ongözlü Köprü'nün bulunduğu bölgenin karşısında yer alan, türbe bulunması nedeniyle de kutsal kabul edilen Kırklar Dağı'nın yamacındaki 33 hektar alanda uygulanan "Dicle Vadisi Rekreasyon Alanı Projesi" ile Diyarbakır önemli ölçüde ihtiyaç duyulan yeşil alana kavuştu.

Bakanlıkça Sur'un eteklerinde yaklaşık 24 milyon lira kaynakla oluşturulacak şehrin ilk millet bahçesiyle de Diyarbakır'a 150 dönüm yeşil alan kazandırılmış olacak.

Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 yıl önce PKK'lı teröristlerce düzenlenen saldırılarla ilçenin değerlerinin yok edilmek istendiğini belirterek güvenlik güçlerinin ilçeyi teröristlerden temizlenmesinin ardından Sur'un ihya edilmesi için çok hızlı çalışma başlatıldığını ifade etti.

Koruma İmar Planı'na uygun olarak Sur'un yeniden inşa edildiğini, bu kapsamda İçkale'deki gecekonduların yıkılarak 27 sahabenin medfun olduğu bu mekanın inanç turizmine kazandırıldığını belirtti.

Teröristlerin yıktığı alanda 1500 konutun yapılacağını söyleyen Çiftçi, "Sur bütün yönleriyle ayağa kaldırılıyor. Geçen yıl 500 bin turist ilçemizi ziyaret etti. Yılda 5 milyon turist ağırlamayı hedefliyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/diyarbakirin-ilk-millet-bahcesi-sura-yapilacak_169581.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!